Z.N.’nin tecavüze uğradığı Kurubaş GGM’de ‘idari gözetimde’ olduğu ortaya çıktı

İran’dan Van’a gelen Z.N.’ye Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde tecavüz eden güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V.’nin yargılanmasına başlandı.

Mahkemede, İranlı Z.N.’nin olay gününden beri tecavüze uğradığı merkezde idari gözetimde olduğu ortaya çıktı.

Mahkeme, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmasına karar verdi.

İran’dan Van’a gelen Z.M.’nin gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) güvenlik görevlileri tarafından birden fazla kişinin birden fazla tecavüzüne uğradı.

İran’a geri gönderilme korkusuyla bir süre sessiz kalan Z.M.’nin 24 Temmuz 2020 günü, merkezin çevirmeni eşliğinde şikayetçi olduğu öğrenildi. Bunun üzerine güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V. “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla tutuklandı.

Güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V.’nin “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanıklar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Z.N. tecavüze uğradığı GGM’de tutuluyor

Tecavüze uğradıktan sonra hala Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde tutulduğu ortaya çıkan Z.N. ise avukatlarıyla duruşmada hazır bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçesiyle gazeteciler duruşma salonuna alınmadı.

Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu ile Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyeleri duruşmaya katılım talebinde bulundu. Taleplerin dinlenmesinin ardından duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Sanıklar suçlamaları reddetti

Duruşmada ilk olarak konuşan sanık Y.V., hakkındaki suçlamaları ve Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunu reddetti.  Sanık İ.H.K. de suçlamaları reddetti.

Tecavüze uğrayan Z.N. de önceki beyanlarını tekrar ederek, 2 sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil olacak

Baronun müdahillik talebini “suçtan doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle reddeden mahkeme, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Z.N.’nin hala GGM’de tutuluyor olması nedeniyle suç duyurusu

Z.N.’nin travma yaşadığı GGM’den çıkarılması için yaptığı talebe ilişkin, gerekli tedbirlerin alınması için Van Aile Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasını istedi. Mahkeme, Z.N.’nin olaydan 3 gün sonra beyanının alınması ve hala GGM’de tutuluyor olması nedeniyle yetkili kişiler hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlaması yönünde ve olayda adı geçen 3’üncü kişinin tespiti için savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

GGM’de çalışan diğer görevlilerin tanık olarak dinlenilmesine de karar veren mahkeme, duruşmayı 21 Ocak 2021 tarihine erteledi.

Kaynak: MA