24 Kasım ücretli öğretmenler için maaş kesintisi demek

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

Tatil günleri, ücretli öğretmenler için maaş kesintisi anlamına geliyor. İkinci sınıf öğretmen muamelesi gören ücretli öğretmenler, ilk ara tatile denk gelen 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü buruk geçiriyor.

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ücretli öğretmenlerin mağduriyetini gündeme getirdi.
Tanal, yıllardır hiçbir özlük hakları, güvenceleri olmadan, tam yatırılmayan bir SGK primi ve düşük maaş karşılığında fedakarca çalışan ücretli öğretmenlerin taleplerinin karşılanması gerektiğini kaydetti.

SGK primleri eksik yatırılıyor

Toplumda ve okullarda ikinci sınıf öğretmen muamelesi gören ücretli öğretmenlerin SGK primlerinin yarım yattığını belirten Tanal, “Ücretli öğretmenler, kadrolu öğretmenler ile aynı işi yapmalarına rağmen kadrolu öğretmenlerin SGK primi tam yatarken, ücretli öğretmenlerin SGK primi 16-17 gün üzerinden, haksız bir hesaplama yöntemi ile yatırılıyor” dedi.

Tatil günlerinde maaşları kesiliyor

Tatil günlerinde ücretli öğretmenlerin maaşlarının kesintiye uğradığına aktaran Tanal, “Kadrolu öğretmenlerin milli bayramlar ve hava şartlarından ötürü ilan edilen tatillerde maaşları kesilmezken, ücretli öğretmenlerin maaşında kesinti yapılmaktadır. Bu uygulama, zaten az maaş alan öğretmenlerimiz için ceza gibidir. Ayrıca ücretli öğretmenlere yaz tatili ve ara tatillerde maaş ödenmemektedir” diye konuştu.

Maaşları son derece düşük

Ücretli öğretmenlerin maaşlarının son derece düşük olduğunu dile getiren CHP’li Tanal, “Kadrolu öğretmenlerin maaşına ve ek ders ücretlerine zam yapılırken, ücretli öğretmenlerin maaşında belirgin bir artış olmamaktadır. Ücretli öğretmenlerin maaşında sadece ek ders ücretine zam gelince cüzi bir miktar artış olmaktadır. Kadrolu öğretmenler ile ücretli öğretmenlerin maaşları arasındaki makas her geçen yıl artmaktadır” şeklinde konuştu.

İşsizlik ödeneğinden yararlanamıyor

CHP’li vekil Mahmut Tanal, ücretli öğretmenlerin işsizlik ödeneğinden de yararlanamadığını anlatarak, “Her sigortalı çalışanın işten çıktığı zaman belirtilen şartlar dahilinde aldığı işsizlik ödeneğinden ücretli öğretmenler yararlanamıyor. Ev geçindiren ücretli öğretmenlerimiz işsiz kalınca mağdur olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Nöbet parası yok

Tanal, ücretli öğretmenlere okulda çalışırken nöbet ve nöbet parası verilmediğini, yine de ücretsiz öğretmenlerin öğretmen eksikliği bulunan okullarda nöbet tutup eğitimi desteklediğini vurguladı. Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim gördüğü kurumlarda da ek ders adaletsizliğinin yaşandığını belirten Tanal, “Özel eğitim alt sınıflarında ve okullarında çalışan ücretli öğretmenlerimize ek ders ücreti yüzde 25 artırımlı olarak ödenmemektedir. Kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptıkları halde ücretli öğretmenlerimiz yine mağdur edilmektedir” dedi.