AKOM: Kar kalınlığı 15-20 santimetreyi bulabilir

İBB AKOM, beklenen kar yağışıyla birlikte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 7 bin personel ile sahada tüm önlemleri aldıklarını belirtti.

İstanbul’da kar kalınlığının 15-20 santimetreyi bulabileceği tahmin ediliyor.

Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) beklenen kar yağışına karşı önlemlerini aldı. İBB’den yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ve AKOM verilerine göre; İstanbul’da bu gece ve yarın düşen kar miktarının kuzey ve yüksek kesimlerde 15-20 santimetre, iç kesimlerde 10-15 santimetre güney ve kıyı kesimlerinde ise 5-10 santimetre olmasının beklendiği belirtildi.

60 noktada BEUS kuruldu

Açıklamada, İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekiplerin çalışmalarını yürüteceği belirtildi. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldığının aktarıldığı açıklamada, “Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.” denildi.

7 bin personel sahada

İBB’nin kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldığının kaydedildiği açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Kentin komuta merkezi AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl bin 351 araç- iş makinesi ve 7 bin 031 personeli ile görev yapacak. Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.”

Kar yağışı gelecek haftaya kadar sürmesi tahmin ediliyor

Açıklamada, Cumartesi günü aralıklarla devam etmesi beklenen kar yağışının, Pazar ve Pazartesi günleri özellikle Marmara ve Karadeniz’in kıyı kesimlerinde deniz etkisiyle birlikte artabileceği tahmin edildiği kaydedildi.

Sıcaklıkların sıfırın altına inmesiyle buzlanma ve don hadiselerinin yaşanabileceği uyarısı yapılan açıklamada, kar yağışının Çarşamba gününe kadar aralıklarla devam edeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Yeni1Mecra