Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine müdahale

Tazminatları ödenmeden işten çıkarıldıkları için Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş Sendikası işçilerine polis müdahale etti.

Fotoğraf: Birleşik Metal İş Sendikası

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “sendikaya üye oldukları” gerekçesiyle Systemair, HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarında tazminatsız olarak işten atılmaları ve ücretsiz izne çıkarılmalarına karşı Ankara’ya yürüme kararı aldı. Yürüyüş için sendikanın Gebze Şubesi önünde bir araya gelen işçiler, “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartını açarak yürüyüşe geçti.

Fotoğraf: Birleşik Metal-İş

Yürüyüşte, “Anayasa hakkımızı kullandık, işten atıldık”, “Sendikalaştık, tazminatsız işten atıldık” dövizleri taşınarak, “yaşasın onurlu mücadelemiz”, “direne direne direnişe zafere”, “susma sustukça sıra sana gelecek”, “işçiye uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı. Kısa bir yürüyüşün ardından işçilerin polis tarafından durduruldu. Polisler, yürüyüşe için verilmeyeceğini belirtti.

Yürümekte ısrar eden işçilere polis müdahalede bulundu. Polis müdahalesine “Baskılar bizi susturamaz” sloganını atarak tepki gösterdi. Müdahalede, Birleşik Metal-İş Gebze Şube Yöneticisi Muhammet Hanifi Orhan ve Mesut Bozöyük’ün de aralarında olduğu çok sayıda işçi gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Sendikası, sosyal medya hesabı twitterdan “Aralarında genel başkanımız ve merkez yöneticilerimizin de bulunduğu 60/70 metal işçisi gözaltına alındı.” paylaşımını yaptı. Sendika, işçilerin gözaltına alınma görüntülerini de paylaşıldı.

Kaynak: MA