Batman’da 7, Mardin’de 5, Şırnak’ta 5 kişi serbest bırakıldı

Dün Batman’da gözaltına alınan 7 kişi ile Mardin’de gözaltına alınan 5 kişi bugün serbest bırakıldı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar arasında HDP Kozluk İlçe Eş Başkanı Berjin Altan ile Derik İlçe Eş Başkanı Selma Özcan da var.

Dün Batman’da gözaltına alınan 7 kişi, Mardin’de gözaltına alınan 5 kişi ve önceki gün Şırnak’ta gözaltına alınan 5 kişi bugün çıkarıldıkları mahkemeler tarafından serbest bırakıldı.

BATMAN

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde sanal medya üzerinden “Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı.

Yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Kozluk ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Berjin Altan ile Kozluk Belediyesi Meclis Üyesi İmadeddin Dinler, HDP Beşiri ilçe Örgütü yöneticisi Hüseyin Kurhan, kent merkezinde ise Abuzer Alay, Cengiz Yalçın, Fadıl Doğmuş ile Merve Ömeroğlu Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Emniyetteki ifadeleri bugün alınan 7 kişi daha sonra adliyeye çıkarıldı. Adliyeye çıkarılan 7 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken, mahkeme heyeti tarafından serbest bırakıldı.

MARDİN

Mardin’de dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Derik İlçe Eşbaşkanı Selma Özcan ile birlikte 5 kişi serbest bırakıldı.

Mardin merkez ve ilçelerinde Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük yürütülen bir soruşturma kapsamında dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Derik İlçe Eşbaşkanı Selma Özcan, Süryani Birliği Dernek Başkanı Yuhanna Aktaş, Şenol Şan, Tevfik Kilkaya, Nurettin Altun ve Ruken Çalıştıran Karabat’ın emniyet sorguları tamamlandı. DTK içindeki konumlarının ne olduğu ve DTK ile ilişkileri sorulan 6 kişi daha sonra Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık sorgularında da aynı sorular sorulan 6 isim adli kontrol uygulanması istemi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimlik savcılığın istemi doğrultusunda 6 kişi hakkında adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları yönünde karar verdi.

Öte yandan kentte dün yapılan operasyonlarda sanal medya paylaşımları gerekçesi ile “örgüt propagandası” iddiası ile gözaltına alınan 10’u aşkın kişinin işlemleri ise sürüyor.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Ağustos’ta gözaltına alınan 5 kişi emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorguları tamamlanan 5 kişi adli kontrol uygulanması talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimliğe sevk edilen 5 kişi adli kontrol kararı verilerek serbest bırakıldı.

MA / MARDİN – BATMAN – ŞIRNAK