Belarus’ta protesto gösterileri gece boyunca devam etti

Belarus’ta kesin olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasına karşı protestolar gece boyu sürdü.

Göstericiler, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen alanlardan ayrılmadı.

İçişleri Bakanlığı, bir göstericinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Belarus’ta kesin olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasına karşı protestoların yoğun olarak yaşandığı başkent Minsk’te göstericiler ile güvenlik güçleri sık sık karşı karşıya geldi. İçişleri Bakanlığına bağlı özel kuvvetler ve polisin müdahalesine molotof kokteyli ve taş atarak karşı koyan göstericiler, bazı caddelere demir parmaklıklar ve çöp tenekelerinden barikatlar kurdu, araba lastikleri yaktı.

Müdahaleye rağmen protestocular alanlardan ayrılmadı

Güvenlik güçlerinin sık sık gaz ve ses bombası kullanarak müdahale ettiği protestocular dağılmamak için direndi. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesine topluca karşılık veren göstericiler, alanlardan ayrılmadı.

Çok sayıda protestocu gözaltına alındı

Polis ile göstericiler arasında yaşanan arbedede yaralananlar oldu, çok sayıda protestocu gözaltına alındı. Muhalefet, sosyal medyadan, diğer şehirlerden Minsk’teki protestoların desteklenmesi için çağrıda bulundu. Diğer şehirlerde ise polisin durumu kontrol altına aldığı bildirildi.

Bakanlık bir göstericinin hayatını kaybettiğini duyurdu

Öte yandan Belarus İçişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun seçimleri kazanmasını protesto etmek için Minsk’te izinsiz olarak yapılan gösterilere özel kuvvetlerin müdahale ettiği duyuruldu. 

Göstericileri dağıtmaya çalışan özel kuvvetlerin üzerine bir kişinin tanımlanamayan bir patlayıcı atmaya çalıştığı savunulan açıklamada, “Patlayıcı göstericinin elinde patladı ve hayatını kaybetti.” ifadeleri kullanıldı.

‘Her türlü yasa ihlalleri bastırılacak’

İçişleri Bakanı Yuriy Karayev de yaptığı açıklamada, Belarus ve halkının çıkarlarına hizmet etmeyenlerin durumu bozmaya ve toplumu anlaşmazlığa yönelik girişimlerde bulunduğunu öne sürdü. Karayev, “Organizatörlerin insanları yasa dışı olaylara teşvik ederek sarf malzemesi gibi kullandığı çok açık. Çocukları kullanarak kirli oyunlarına alet ettiler.” İfadelerini kullandı.

Ülkedeki durumun istikrarsızlaştırılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Karayev, “Bunun için yeterli gücümüz ve imkanımız var. Her türlü yasa ihlallerinin bastırılacağı ve faillerin sorumlu tutulacağı konusunda uyarıyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko

Lukaşenko 5 dönem cumhurbaşkanlığı yaptı

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuca göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimi kazandı.

Lukaşenko, siyasi hayatına 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) milletvekili seçimlerinde aday olarak başladı. 1994’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 80 oy alan Lukaşenko, bağımsız Belarus Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bugüne kadar girdiği 5 seçimi de kazanan Lukaşenko, 2015’te yapılan son cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 83,49 oy olarak seçildi.

Kaynak: AA