Bir aksilik çıkmazsa: Davutoğlu parti başvurusunu 10 Aralık’ta yapacak

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu

Maaz İbrahimoğlu

Bolu’da partinin kurucular kurulunda yer alması düşünülen 110 kişilik ekiple üç günlük kampa giren Ahmet Davutoğlu, bir aksilik çıkmazsa 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde partisinin resmi kuruluş dilekçesini vermesi bekleniyor.

Parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu ve arkadaşları son çalışmalarını bitirmek için bugün kampa katıldı. Bolu’da 3 gün boyunca devam edecek olan kampta partinin kurucular kurulunda yer alması beklenen yaklaşık 110 kişilik ekip katılıyor. Salı günü sona erecek olan kampta parti tüzüğü, programı, amblemi, logosu oluşturulacak. Daha doğrusu büyük bir kısmı hazırlanmış tüzük ve programa eksiklikler tamamlanacak, bazı fazla görülen pürüzler de çıkartılacak. Kurucular Kurulu listesi ise Salı günü deklere edilecek. Kamp sonrasında herhangi bir aksilik çıkmazsa 10 Aralık’ta partinin resmî başvurusu yapılacağı söyleniyor.

Kulislerde konuşulanlara göre Ahmet Davutoğlu ‘ters köşe’ yapacak. Şu ana kadar medya eliyle oluşturulan algının doğru olmadığını ifade eden Davutoğlu’na yakın bir kaynak, asıl hikayenin şimdi başlayacağını kaydediyor. Sözlerini sürdüren kaynak, “Şu ana kadar Hoca sadece muhafazakar kesime hitap edecekmiş gibi bir algı yaratıldı. Buna karşın Sayın Babacan’ın ise liberal demokrat bir perspektifle farklı kesimleri kucaklayacağı söylendi. Oysa Hoca ‘ters köşe’ yapacak. Parti vitrininde bile her kesimden insan var. Türk, Kürt, Alevi, Ermeni, Yahudi, solcu … her sınıftan ve her kesimden insanlar olacak” diyerek partide temsiliyete çok önem verildiğini söylüyor.

Müslüm Doğan’dan program için destek istendi

Etyen Mahçupyan, Ufuk Uras gibi isimler Davutoğlu ile beraber hareket edeceklerini açıkladılar.

Kulislere yansıyan bilgilere göre Davutoğlu ekibi HDP eski milletvekili Müslüm Doğan’dan parti program taslağı için destek istemiş. Doğan da Aleviler ve farklılıklar konusunda yazılı görüş sunduğu ifade ediliyor. Yine eski HDP milletvekili ve Sami Mıhallemi Dinler Diller ve Medeniyetler Arası Diyolog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan’dan da görüş istendiği öne sürülüyor. Davutoğlu ekibinin görüşüne başvurduğu bir diğer isim ise Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir oldu. Demir de parti kuracak olan Davutoğlu ekibine Alevilerin temel sorunlarına ilişkin görüşleri aktardığı belirtiliyor. Ancak Müslüm Doğan, Mehmet Ali Aslan ve Doğan Demir’in partide yer alması söz konusu olmadığı ifade ediliyor.

Ahmet Davutoğlu ile görüşen bir kaynak, “Davutoğlu farklı kesimlerin partisinde temsiliyetine önem veriyor. Bu saydığım isimlerin dışında partide bir Yahudi’nin olması için çalışmaları olduğunu söyledi. Kurucular kurulunda buna özellikle gayret ediyor” diyerek Davutoğlu kafasındaki partinin çok seslilikten yana olduğunu söylüyor.

Mahcupyan ve Albayrak etkin olacak

Kulislerde konuşulanlara göre kampta, Davutoğlu cephesine iktidarın yaptırımlar da tartışılacak. Şehir Üniversitesi, tutulan parti binasının mühürlenmesi, AKP’ye yakın medyanın tavrı gibi konularda Davutoğlu ekibinin izleyeceği strateji ve taktikler de tartışılacak.

Hakan Albayrak

Yine kulislerde konuşulan bir diğer konuysa Etyen Mahçupyan ve Hakan Albayrak gibi isimlerin partinin kurucular kurulunda yer alması. Albayrak’ın İslamcı ve muhafazakar gençlik üzerinde etkisinin olduğu ve bu noktada gençlerin partiye daha rahat katılım sağlayacağı ifade ediliyor. Yine defalarca gazete ve yayın organları çıkarmış Albayrak’ın bu tecrübelerini gençlere aktaracağı, yazı dünyası için de emek sarf edeceği söyleniliyor.

Etyen Mahçupyan

Yazar ve yorumcu Etyen Mahçupyan’ın ise partinin televizyonlardaki yüzü olacağı ve yine teorik birikimiyle başta Ahmet Davutoğlu olmak üzere partinin birçok üyesine katkı sunacağı söyleniyor. Liberal kesimlerle de arası iyi olan Mahçupyan’ın bu noktada AKP’de oluşan “söylem boşluğuna” karşı Davutoğlu ekibi için büyük bir avantaj olduğu konuşuluyor. Mahçupyan ise son katıldığı televizyon programında “Yapılan bir araştırmaya göre Babacan’ı en çok lâik kesimden erkekler beğenirken Davutoğlu’nu ise muhafazakar kesimin kadınları beğeniyormuş” ifadelerini kullanarak AKP kuruluş yıllarında önemle üzerinde durduğu muhafazakar kadınların çalışmalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

Yine vakıf, cemaat, STK, muhalefet ve iktidarla kurulacak temaslarda kullanılacak üslup ve gösterilecek tavırlar için de söz konusu kampta konuşulacak.

Partinin resmi başvurusunun olacağı tahmin edilen 10 Aralık tarihinden sonra ise Davutoğlu ve ekibi, partinin yol haritasını tüm kamuoyu ile medyada ve farklı platformlarda dile getirecek.