Bir yılda 667 milyon defa hastanelere başvuru yapıldı

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, 2019 yılında hastanelere 667 milyonu aşkın başvuru olduğunu belirterek, ameliyat olduktan sonra hayatlarını kaybeden hasta sayısının ise 43 bin 431 olduğunu kaydetti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2019 yılında hastanelerde tedavi olan ve ameliyat edildikten sonra hayatlarını kaybeden kişilerle ilgili verileri Sağlık Bakanlığına yazılı soru önergesiyle sordu. Önergeye yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılında hastanelere yapılan başvuru sayısının 667 milyon 824 bin 046 olduğunu açıkladı.

59 milyon 518 bin kişi yatış yaptı

2019 yılı içerisinde günü birlik yatışlar dâhil olmak üzere, bir kez yatarak tedavi olan 16 milyon 910 bin 299 kişi ve birden fazla yatarak tedavisi gerçekleşen 15 milyon 534 bin 829 kişi bulunduğunu belirten Koca, toplam yatarak tedavi olanların sayısının ise 59 milyon 518 bin 138 olduğunu kaydetti. 

Ameliyat olan 43 bin 431 kişinin hastane çıkış şekli ‘ölüm’

Koca, “2019 yılı içerisinde ameliyat olmuş ve hastane çıkış şekli ölüm olan 43 bin 431 kişi bulunmaktadır” diyen Bakan Koca, ameliyat sonrası ölüm oranlarının en yüksek olduğu ilk 5 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Konya olduğunu da sözlerine ekledi.

Önergeye verilen yanıtı değerlendiren CHP’li Gürer, bir yılda hastanelere yapılan başvuru sayısının 667 milyonu geçmiş olmasının dikkat çekici olduğuna işaret etti. Gürer, şunları kaydetti:

“Ülkemizde çok fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarımız var. Çok iyi yetişmiş ve uzman doktorlarımız bulunuyor. Sağlıkta, AKP iktidarları döneminde birden çok uygulama değişikliği oldu. Pandemi süreci hastalığın ne kadar sorunlu bir durum olduğunu da tüm dünyaya öğretti. Tıp ne kadar ilerlemiş olsa da bir virüs yaşamı alt üst etti.  Mülteciler hariç, 82 milyon nüfuslu ülkemizde bir yılda 667 milyon kişinin hastanelere başvuru yapması, neredeyse her yurttaşın 35-40 günde bir hastaneye gittiği anlamına geliyor. Bu çok büyük bir rakam.”

‘Hastalıkları aşmak korunmakla olası’

Toplum sağlığının bu bağlamda önemsenecek boyutta olduğuna vurgu yapan Gürer, “Birçok hastanede yatacak yatağın dahi kalmadığı zamanlar oluyor. Sağlıklı yaşam için yurttaşlarımızın daha çok bilgi ile buluşturulması gerekir. Hastalıkları aşmak, mutlaka korunmakla olası.” dedi.

‘Ekonomik sorunların artmasının etkisi unutulmamalı’

Ekonomik sorunların artmasının sağlık üzerinde olumsuz etki yarattığının unutulmaması gerektiğine vurgu yapan Gürer, “Pandemi sürecinde bu rakamların daha da arttığı düşünüldüğünde sağlığımızın giderek ne kadar sorunlu bir duruma geldiği de görülmektedir. Sağlığın şakaya gelmeyeceği gerçeğinden yola çıkarak sağlığımızı bozmadan yaşamaya çalışacak düzenlemeler sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı. Gürer, söz konusu soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

  • Ülkemizde, 2019 yılında hastanelerde bir kez muayene olan kişi ve birden çok kez muayene olan kişilerin sayısı ayrı ayrı ne kadardır?
  • Ülkemizde, 2019 yılında hastanelerde bir ve birden fazla kere tedavisine yatış yapılarak devam edilen kişilerin sayısal dağılımı ayrı ayrı ne kadardır?
  • Ülkemizde, 2019 yılında ameliyat sonrası iyileşemeyerek vefat eden kişi sayısı ne kadardır?
  • İllere göre, ameliyat sonrası ölüm vaka oranlarının en yüksek olduğu beş il hangileridir?” 

Yeni1Mecra