Bozgeyik: Payımıza kuru ekmek bütçeleri, güvencesiz çalışma yaşamı düştü

TİS taleplerini haykırmak için KESK’in Edirne’den yola çıkan yürüyüş kolu Eskişehir’e ulaştı.

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, iktidar “büyüyoruz” söylemini kullansa da de ülkede 16 milyon kişinin açlık sınırının altında yaşadığını söyledi.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde iktidarın sunduğu teklife karşı kendi talepleri için Edirne ve Batman’dan Ankara’ya doğru iki koldan yürüyüş başlatan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin Edirne yürüyüş kolu Eskişehir’e ulaştı. KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik  ile Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin de yer aldığı yürüyüş kolu Adalar mevkiinde yaptıkları açıklama ile taleplerini dile getirdi.

Burada konuşan KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, iktidarın yıllardır sarıldığı “büyümede rekor kırdık” söyleminin gerçeklikten uzak olduğunu söyledi.

Bozgeyik, “Sofrasındaki ekmeği küçülen, güvencesiz, angarya çalışmaya mahkum edilen hep bizler olduk. Karın tokluğuna, düşük maaşlarla, sefalet ücretleriyle çalıştırılan hep bizler olduk. Türkiye’de 16 milyon kişi açlık sınırı altında yaşıyor. Büyüdüğünü söyledikleri Türkiye’de bizim payımıza her yıl daha adaletsiz hale getirilen vergiler, kuru ekmek bütçeleri, güvencesiz hale getirilen bir çalışma yaşamı düştü. Dünyanın kıskandığını iddia ettikleri Türkiye’de, üretime değil, borçlanmaya, betonlaşmaya dayalı insan ve doğa düşmanı model her gün daha yıkıcı hale geldi. Kamucu anlayışta, sosyal devlette koskoca gedikler açıldı. Bunun bedelini de söndürülemeyen yangınlarla, her gün bir yerde ortaya çıkan sellerle, felaketlerle hepimiz ödedik, ödemeye de devam ediyoruz” ifadelerini kulandı.

‘Ücret artışlarımızda çay simit hesabı yapıldı’

Bozgeyik, maaşlardan, ücretlerden peşin peşin kesilen milyarca liralık verginin teşvik, yapılandırma ve af olarak sermayeye, patronlara aktarıldığını da söyledi. Bozgeyik, “Yine bizim cebimizden alınanlar köprü, otoyol, hava limanı ve şehir hastanelerinin müteahhitlerine araç, yolcu, hasta garantisi olarak akıtıldı. Bizim maaş-ücret artışlarımızda çay simit hesabı yapıldı. Ama birilerine üç maaş, dört maaş verilmesinde hiçbir sakınca görülmedi. Kısacası yıllardır geminin altını delik deşik ettiler. Buna rağmen bize her seferinde geminin kazan dairesini gösterdiler. ‘Bir avuç mutlu azınlığın geminin lüks kamaralarında keyif çatması için siz kazan dairesinde köle gibi çalışmaya devam etmeniz gerekiyor’ dediler” diye konuştu.

Talepler hükümete iletildi

TİS teklifinde taleplerini hükümete ilettiklerini paylaşan Bozgeyik, “Hiçbir kamu emekçisi hanesi yoksulluk sınırı altında kalmasın diyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz. Otomotiv sektöründe bile ÖTV indirimi yapılırken, bordroluların maaşlarından, ücretlerinden peşin peşin kesilen gelir vergisinin her yıl daha fazla artırılmasına ‘artık yeter’ diyoruz. Maaşımızın cebimize girmeden buharlaşmasına neden olan gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz” dedi.

Yürüyüş kolu, saat 17.00 civarında ulaşacakları Ankara’da gerçekleştirilecek bir dizi etkinlikle TİS taleplerini dile getirmeye devam edecek.

MA / ANKARA