Çalışkan: ‘Kadıköy Belediyesi’nde kazanımların en yüksek olduğu TİS’lerden birine imza attık’

DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan Kadıköy Belediyesi grevinin bitişine ilişkin eleştirileri “Süreç tıkandığı için müdahil olduk” diyerek yanıtladı.

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan: “Müdahil olduğumuz andan itibaren şubemizle istişare içinde olduk. Yaptığım müzakere sonrası şubemizin talebine yakın bir oranda anlaşınca TİS sürecini imzalayarak sonlandırdık.”

Kadıköy Belediyesi işçilerinin başlattığı grevin, Genel-İş sendikası merkezinin Toplu İş Sözleşmesine (TİS) attığı imzayla sona ermiş olması işçi ve sendika çevrelerinde çeşitli eleştirilere yol açmıştı. Kadıköy Belediyesi işçileri ve Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, Sendikanın kendilerinden habersiz olarak TİS’e imza atmasını “İrademizi çiğnediler, bu sözleşmeyi kabul etmiyoruz” sözleriyle eleştirmişlerdi. Ancak grev bu tartışmalarla birlikte sona ermişti.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan işçilerin ve Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin eleştirilerini, ayrıca Maltepe Belediyesi işçilerinin grev kararını Yeni1Mecra’ya değerlendirdi.

‘Süreç tıkandığı için müdahil olduk’

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Kadıköy Belediyesi Şirketi KASDAŞ ile şubeleri arasında yürütülen TİS görüşmelerine müdahaleleri olmadığını fakat TİS sürecinin tıkanması ve greve çıkılmasından sonra İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu şubelerinin talebi üzerine greve çıkıldıktan sonra sürece müdahil olduklarını belirtti.

‘Dahil olduktan sonra Şube ile istişare içindeydik’

Çalışkan süreci şöyle özetledi: “Müdahil olduğumuz andan itibaren şubemizle istişare içinde olduk. Bu istişare sonucunda şubemizce talep edilen ücret rakamını ve sosyal hakları elde etmek için Genel Yönetim Kurulumuz adına Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile TİS müzakeresini yürüttüm. Yaptığım müzakere sonrası şubemizin talebine yakın bir oranda anlaşınca TİS sürecini imzalayarak sonlandırdık.”

‘Hakkaniyetli eleştiriler mücadeleye güç katar’

Remzi Çalışkan, yapılan sözleşme ile elde edilen sosyal haklar ve ücretlerin istedikleri düzeye tam yaklaşmasa da 696 sayılı KHK sonrası belediye şirketlerine geçirilen işçilerin kazanımlarının en yüksek olduğu TİS’lerden birine imza attıklarını kaydetti. Kadıköy Belediyesi işçilerinin ve Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’nin beklentilerini karşılayan bir anlaşma olmadığı ve Sendika’nın iradelerini çiğnediği yönündeki eleştirilere ise Çalışkan şu yanıtı verdi:

“Elbette bu süreçte eleştiriler olacaktır ve olmuştur. Dostlarımızın yaptığı hakkaniyetli eleştirilerin mücadelemize güç katacağına inanıyorum. Demokratik işleyişimizde elbette örgütsel tartışmalarımız da olacaktır ama günün sonunda emek ve demokrasi için kol kola, omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘Maltepe Belediyesinin teklifi kabul edilebilecek bir noktaya gelmedi’

Genel-İş Başkanı, Maltepe Belediyesi işçilerinin dün gece aldıkları grev kararı ile ilgili de, İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu şubelerinin sürdürdüğü TİS sürecinde belediyenin yaklaşımı ve tekliflerinin kabul edilebilecek bir noktaya gelmediği için 23 Şubat itibariyle greve çıktıklarını söyledi.

‘Beklentimiz insanca yaşanabilir bir ücret ve emeğin karşılığını almak’

Çalışkan belediye işçilerinin grev kararlarını şu sözlerle değerlendirdi: “Maltepe’de de Kadıköy’de de sendikamız yasal süreç ve istenilen haklar bakımından son derece haklı olarak grevlere çıkmıştır. Maltepe Belediyesi’nden talebimiz insanca yaşanabilir bir ücret ve emeğin karşılığımızın sağlanmasıdır. Maltepe’de de beklentimiz Kadıköy Belediyesi’nde elde edilen haklara ve ücrete ulaşılması ve grevin amacına ulaşmasıdır.”

‘Uzlaşma sağlanmazsa 4 Mart’ta grev var’

Ayrıca gün içerisinde bir grev kararı da Kartal Belediyesi işçilerinden geldi. Kartal Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube arasındaki toplu iş sözleşmelerinin tıkanması sonucu işçiler grev kararı aldı. Kartal Belediyesi giriş kapısına grev kararını asan işçiler, uzlaşma sağlanmaması durumunda 4 Mart’ta greve çıkacaklarını duyurdu.

Yeni1Mecra / Merve Güven