CHP’den kamuda yükselmede tarikat ve cemaat gruplarının etkisine ilişkin araştırma talebi

CHP, kamu hizmetine giriş ve kamuda yükselmede tarikat, cemaat ve çıkar gruplarının etkisinin araştırılmasına ilişkin Meclis araştırması istedi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzasıyla TBMM Başkanlığına kamuda cemaat, tarikat ve çıkar gruplarının etkisine ilişkin araştırma önergesi sunuldu. Önergenin gerekçesinde, kamuya giriş sınavlarında Gülen cemaati üyelerine soruları çalıp verdiği ve görevinden alınan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin başhekim yardımcısı Dr. Ali Edizer’in sosyal medyaya yansıyan ifadeleri hatırlatıldı. 

‘Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları cemaat ve tarikat yapılanmalarıyla anılıyor’

Ali Edizer’in sosyal medyaya yansıyan ifadelerinin kendisinin liyakat kriterlerine göre değil, bir cemaat, tarikat mensubiyeti üzerinden kamuda yükselebildiğini kanıtladığının belirtildiği önergede, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın bazı cemaat ve tarikat yapılanmalarıyla anıldıkları belirtildi.

‘Aynı hataların tekrarlandığının işareti’

Bu sürecin, yürütme erkini kullananların aynı hataları tekrarladığının işareti olduğu belirtilen önergede, “Aynı hataların tekrarlanmaması, başka cemaat ve tarikatların kamuyu ele geçirmemesi ve kamu işleyişinde liyakatin hakim olabilmesi için kamuya giriş ile tayin ve terfi sisteminde nesnel kriterlerin hakim olması gerektiği görülmektedir.” ifadesine yer verildi.

Önergede, kamu hizmetine giriş ve kamuda yükselmede tarikat, cemaat ve çıkar gruplarının etkisinin araştırılması, bu etkiyi sıfırlayacak önlemlerin alınması, kamu hizmetine girişte objektif ve şeffaf kriterlerin belirlenebilmesi amacıyla meclis araştırması açılması talep edildi. 

AA – ANKARA