CHP’li Ağbaba: Düşen helikoptere ilişkin iddialar araştırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Tatvan’da düşen askeri helikopterin yaşının yaklaşık 25 olduğu, dağlık arazilere uygun olmadığına dair iddiaların araştırılması gerektiğini belirterek, TBMM’de komisyon kurulması talebinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin Malatya il binasında basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan İlçesindeki helikopter kazasında 11 askerin yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülü olduklarını dile getirdi.

‘Helikopterin yaşının 25 olduğu iddiası araştırılmalı’

Düşen askeri helikopterin yaşının yaklaşık 25 olduğu, dağlık arazilere uygun olmadığına ilişkin iddialara değinen Ağbaba, “Bu iddiaların ciddi şekilde araştırılması gerekiyor.” dedi.

‘TBMM’de ilgili komisyon kurulmalı’

Daha önce yine herkesi çok üzen bir kazanın Isparta’da yaşandığını hatırlatan Ağbaba, şunları kaydetti:

“Şırnak’ta 2017 yılında 13 askerimiz şehit olmuştu. Bunlardan biri hemşehrimiz Yarbay Songül Yakut’tu, aynı tip helikopterde kaza yapıp şehit olan. Maalesef Türkiye uzunca süredir bu tür kazaları yaşamaya devam ediyor. Defalardır söylüyoruz, bu kazalar araştırılsın, bu kazaların sebepleri araştırılsın, bir daha askerimiz şehit olmasın diyoruz. Ama yapılan tek şey cenazenin arkasından Fatiha okumak.”

Buradan çağrı yapan Ağbal, “Biri korgeneral olmak üzere 11 askerimizi şehit verdiğimiz bu helikopter kazası mutlaka araştırılmalı, TBMM’de bununla ilgili komisyon kurulmalıdır.” dedi.

AA – MALATYA