CHP’li Başarır: Sarayın damacana su masrafı 187 bin TL

CHP Milletvekili Başarır, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşıtların 21/B kapsamında pazarlık usulüyle alındığına dikkati çekerek, “AKP iktidarı yandaşlarına peşkeş çekmek adına 21/B usulünden vazgeçmiyor.” dedi.

Başarır, Sarayın sırf damacana su masrafının 187 bin TL olmasının ise kamu vicdanını sızlattığını belirterek, “Herhalde Sarayın bahçesini de damacana su ile suluyorlar.” dedi.

Ali Mahir Başarır

Hayri Demir

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin Sayıştay Raporlarına yansıyan taşıt harcamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başarır, AKP iktidarında Sayıştay Raporları’nın her ne kadar “kanadı yolunmuş kuşa” döndürülse de yine de raporlarda ortaya çıkan tabloların Sarayın şatafatlı yaşantısını gözler önüne sermekte olduğunu söyledi.

‘1 yılda 700 milyonluk artış’

Sayıştay Raporlarına göre, Sarayın 2018 yılındaki taşıtlar harcamasının 506 milyon 437 bin TL iken 2019 yılında bu rakamın ne yazık ki 1 milyar 208 milyon 894 bin TL’ye çıktığını belirten Başarır, “1 yılda 700 milyonluk artış. Görüldüğü üzere Saray lüksünden vazgeçmiyor.” dedi.

‘AKP yandaşlarına peşkeş çekmek adına 21/B usulünden vazgeçmiyor’

Saraya taşıt alımlarında daha vahim olanın ise bu araçların 21/B kapsamında pazarlık usulüyle alınması olduğuna işaret eden Başarır, “Sarayın araç alımında ne gibi bir acelesi olabilir, hangi ihtiyaçtan 21/B kapsamında bu alım yapılır, anlamak mümkün değil. AKP iktidarı yandaşlarına peşkeş çekmek adına 21/B usulünden vazgeçmiyor. Araç alımı da pazarlık usulü ile yapılıyorsa artık pes demek gerek.” ifadelerini kullandı.

‘Alımlar aynı firma üzerinden yapılıyor’

Yapılan incelemelerde taşıt alımlarının aynı firma üzerinden yapıldığına dikkati çeken Başarır, “Çoğu 21/B ile yapılan Taşıt Alım İhalesi sonucuna bakıyorsunuz, AKMERCAN Grubu’nun alt şirketi olan Grup Temizlik Oto Kiralama…Ltd. karşımıza çıkıyor. Aldığı üç ihalede de verilen teklife bakıyorsunuz kuruşuna kadar aynı. AKMERCAN Grubu’nun AKP ile olan yakın ilişkilerini biliyoruz.” dedi.

‘Cari transferlerdeki kuruluşlar kimler?’

Sarayın harcama kalemlerinden olan cari transferlerinde de dikkat çekici derecede artış olduğunu ifade eden Başarır, şu bilgileri aktardı:

“Sayıştay’ın 2018 raporuna göre cari transfer 40 milyon 335 bin iken 2019 yılında bu rakam 420 milyon 158 bin TL olmuştur. 2019 raporunda cari transferler adı altında, kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer 2018 yılına göre yaklaşık 3 milyon TL artarak 12.5 milyon TL olmuştur. Ancak bu kuruluşlar kimler? Mesela mütevelli heyet üyesi Bilal Erdoğan olan Okçular Vakfı mı? İlim Yayma Cemiyeti mi? Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşinin başında olduğu TÜRGEV mi? Yoksa adı çocuklara cinsel taciz davalarıyla anılan ENSAR Vakfı mı? Bunların ortaya çıkarılması gerekmektedir.” 

‘Milletin kamunun parasının nereye harcandığını bilme hakkı vardır’

Cumhurbaşkanlığı harcamalarının, 84 milyon vatandaşın verdiği vergilerle yapıldığına vurgu yapan Başarır, “Milletin, kamunun parasının nereye harcandığını bilme hakkı vardır. Anayasanın 73. Maddesi, ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür’ der. Bu nedenle vatandaşlar karşıladıkları bu kamu giderinin nerelere harcandığını öğrenmek hakkına sahiptir.” diye kaydetti.

‘Damacana su masrafının 187 bin TL olması kamu vicdanını sızlatmaktadır’

Başarır sözlerine şöyle tamamladı: “Çocuklarını ısıtmak için saç kurutma makinasını açıp intihar eden anneler varken, cebinde 10 TL ile atanamadığı için intihar eden öğretmenler varken, yasaklarınız yüzünden geçim sıkıntısı yaşayıp intihar eden müzisyenler varken, sağlıksız iş koşulları altında çalışmak zorunda kalan polisler intihar ederken, Sarayın sırf damacana su masrafının 187 bin TL olması kamu vicdanını sızlatmaktadır. Herhalde Sarayın bahçesini de damacana su ile suluyorlar.”