Covid-19’dan ölen sayısı 4 bin 500’ü aştı

Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 839 yeni vaka tespit edilirken, 25 kişi yaşamını yitirdi. Batman’da yeni vaka sayısı 37 olurken, 20 sağlık çalışanı pandemiye yakalandı.

Koronavirüs tedbirlerinin önemli bir kısmına son verileceği 1 Haziran’dan bir gün önce Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid-19’un etkilerine ilişkin son 24 saatteki gelişmeler ile elde eden sonuçları twitter hesabında paylaştı.

Buna göre 35 bin 600 test uygulandı ve 839 vaka tespit edildi. Covid-19 nedeniyle 25 yurttaş daha hayatını kaybetti. Bu sonuçla salgın hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 540 kişiye ulaşırken, toplam vaka sayısı ise 163 bin 942’yi buldu.

Bakan Koca’nın sosyal paylaşımında yer alan verilere göre son 24 saatte 989 kişi de iyileşti.

Sağlık Bakanı, bugünkü sonuçlara dair değerlendirmesinde ise şunlara yer verdi:

“Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor. Gelecek günler el hijyenine özene, maske ve sosyal mesafe kuralını her ikisine birlikte uymamıza bağlı. Daha sıkı tedbir daha iyi sonuçtur.”

Batman’da hasta sayısı artıyor

Kentte son bir günlük yeni vaka sayısının 37 olduğunu belirten Batman Tabip Odası, rehavete kapılmadan tedbirli olunması gerektiği çağrısında bulundu.

Bu arada, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası, kentte koronavirüs salgınına ilişkin yaşanan son gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 27 Mayıs itibariyle kentte koronavirüs tanısı konan kişi sayısının 625, yaşamını yitiren kişi sayısının 7, Covid-19 tanısı konan sağlık çalışanı sayısının ise 20 olduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, şimdiye kadar kentte 6 bin 200 test yapıldığı belirtildi.

Kızıltepe’de bir bina karantinaya alındı

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Tepebaşı Mahallesi’nde bir yurttaşın koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

Test sonucu pozitif çıkan yurttaş 14 günlük karantina süresini geçirmesi için evine gönderilirken, yaşadığı 4 katlı bina da karantina altına alındı.