Cumartesi Anneleri eylemlerinin 773’üncü haftasında

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 773’üncü haftasında, gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş halde cansız bedeni bulunan Abdullah Canan’ın faillerinin yargılanmasını istedi.

Cumartesi Anneleri 773. hafta eylemi

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışı 773’üncü haftasında devam etti. Bu haftaki eylem de Galatasaray Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şube binasının olduğu sokakta yapıldı. Yoğun güvenlik önlemi alınan sokakta yapılan eyleme, Cumartesi Anneleri kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak katıldı. Destek amacıyla HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da eyleme katıldı.

Bu haftaki eylemde 17 Ocak 1996 sabahı askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş cansız bedeni bulunan Abdullah Canan’ın kaybedilme öyküsü anlatıldı. Açıklamayı gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu.

Ocak, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan iş insanı Abdullah Canan’ın (43)
ağır hak ihlalleri nedeniyle Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul hakkında 7 akrabası ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Suç duyurusunun ardından Canan’ın tehdit edildiğini ifade eden Ocak, şu bilgileri paylaştı: “Abdullah Canan şikayetinden vazgeçmeyeceğini söyleyince Binbaşı Yurdakul tarafından tanıklar önünde tehdit edildi. Bu olaydan birkaç gün sonra 17 Ocak 1996 sabahı Abdullah Canan Hakkari’ye gitmek üzere Yüksekova’daki evinden ayrıldı. Tanık beyanlarına göre; Van karayolunda askerler tarafından otomobil durdurularak gözaltına alındı. Askeri araçla Yüksekova Dağ Komando Taburu’na götürüldü.”

‘İşkence edilmiş halde cansız bedeni bulundu’

Ocak, 21 Şubat 1996 tarihinde Abdullah Canan’ın ağır işkence görmüş cansız bedeninin elleri, ayakları ve ağzı bağlı olarak Yüksekova-Esendere karayolundaki bir menfeze saklanmış halde köylüler tarafından bulunduğunu söyledi.

‘AİHM gözaltında öldürüldüğünü saptadı’

Abdullah Canan’ın yakın mesafeden 7 kurşunla öldürüldüğünün anlaşıldığını belirten Ocak, Canan’ın ailesinin olay sonrası Binbaşı Yurdakul hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Ocak, ancak iç hukuk yollarından sonuç alamayan Canan ailesinin davayı AİHM’e taşıdığına vurgu yaptı.

Ocak, “AİHM 3. Dairesi ‘Aralarında askeri personelin de yer aldığı tanık beyanlarında da anlaşılacağı üzere Abdullah Canan’ın gözaltında öldürüldüğü mahkememizce saptanmıştır. Canan öldürülmeden önce ağır işkence görmüştür’ tespitinde bulundu” dedi.

Açıklama sonrası konuşan Abdullah Canan’ın kardeşi Nuran Canan, kayıplar bulunup failler yargılanıncaya dek Cumartesi İnsanlarının mücadelesini sürdüreceklerini belirtti.