‘Türkiye Mart ayında en çok Bakan Koca’yı konuştu’

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) yaptığı araştırmaya göre; Mart ayında en çok konuşulan isim Sağlık Bakanı Koca oldu.

En çok konuşulan konular arasında ise OHAL ve Kanal İstanbul yer aldı.

Medya Takip Merkezi (MTM) Mart ayında öne çıkan siyaset başlıklarına ilişkin yaptığı araştırmayı paylaştı. Türkiye’nin ilk koronavirüs vakasıyla 11 Mart’ta karşılaştığının hatırlatıldığı araştırmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını açıkladığı belirtildiği.

Koca’nın açıklamasıyla vatandaşların ay boyunca yapılacak resmi açıklamalara kenetlendiğinin kaydedildiği açıklamada, gözlerin Koca’ya çevrildiği kaydedildi. Araştırmada, salgına ilişkin yaptığı basın toplantıları ile adından sıkça söz ettiren Koca’nın medyada 191 bin 189 habere yansıyarak siyaset gündeminin en çok konuşulan ismi oldu.

MTM’nin hazırladığı Mart ayında öne çıkan siyaset başlıkları tablosu

OHAL başlıca konular arasında yer aldı

Küresel bir sorun haline gelen salgın nedeniyle birçok ülkede OHAL ilan edildiğinin belirtildiği araştırmada, “Türkiye’de ise Mart ayı boyunca OHAL ilan edilip edilmeyeceği merak konusu oldu.” denildi. Sokağa çıkma yasağı tartışmalarının ay boyunca sürdüğünün kaydedildiği araştırmada, Sağlık Bakanı’ndan “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” açıklaması geldiği hatırlatıldı. Ay boyunca medyada 33 bin 6 habere yansıyan OHAL, Mart ayı siyaset gündeminin başlıca konuları arasında yer aldı.

Kanal İstanbul en çok konuşulan siyasi gündem oldu

Tartışmalı Kanal İstanbul Projesi’nin Mart ayına da damga vurduğunun belirtildiği araştırmada, Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon projeleri için 26 martta yapılan ihale hatırlatıldı.

Araştırmada, “Tekliflerin kapalı zarf usulüyle alındığı ve 5 firmanın katıldığı ihalenin, koronavirüs gündeminin etkin olduğu bir dönemde yapılması da büyük tepkilere yol açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ise tepkisini ‘İnanılır gibi değil; ama millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil.’ açıklaması ile gösterdi.” denildi.

Araştırmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihalenin yapılmasından kaynaklı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın görevine son verdiği yorumlarının yapıldığı belirtildi. Araştırmada, Kanal İstanbul Projesi, Mart ayında da 6 bin 451 habere yansıyarak en çok konuşulan siyasi gündem konuları arasında yerini aldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayının son günlerinde “Biz bize yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlattığı kampanyanın kısa bir süre içerisinde 5 bin 694 habere yansıdığı belirtilen araştırmada, kampanyanın en çok konuşulan siyasi gündem konularından olduğu belirtildi.