Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mecburen tekrar işi sıkmak durumundayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 salgınıyla ilgili halkın uyarılarına dikkat etmediğini belirterek, “Tabii mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun için de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hazreti Ali Camisi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Ali Camisi’nde cuma namazını kıldıktan sonra basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Covid-19 vakalarının artmasıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, bu süreç başladığında sürekli uyarılar, ikazlar yapıldığını belirterek, “Fakat ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi.” dedi.

‘Dikkat edilen illerde vaka sayıları düştü’

Erdoğan, dikkat edilen dönemlerde veya illerde vaka sayılarının düştüğünün görüldüğünü, biraz gevşetince başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını söyledi. 

‘Bilim Kurulu bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda’

Vaka sayılarında bin 700-bin 800’lere kadar bir çıkışın olduğunu gördüklerini ifade eden Erdoğan, “Tabii mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun için de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda.” dedi.

‘Bunları biz keyfi yapmıyoruz’

Toplu taşıma araçlarında, düğün, nikah, restoran gibi yerlerdeki yaklaşımlarını daha kararlı bir hale getirdiklerini söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “İçişleri Bakanlığımızın da yapmış olduğu açıklamayla buralardaki uyarılarımız daha sıkı bir durumda. Bunu yapmak konumundayız. Çünkü bunları biz keyfi yapmıyoruz. Bunlar zevkimizden olan şeyler değil. Sadece halkımıza olan özellikle duyarlılığımızdandır. Halkımız bu noktada herhangi bir sıkıntı yaşamasın, bundan dolayıdır.”

Erdoğan, bazı illerde vakalarda olumlu bir dönüşün başladığını ifade ederek, başta büyükşehirler olmak üzere bunun tekrar olumlu istikamette geri döndürülmesi temennisinde bulundu.

‘Libya Milli Mutabakat Hükümetiyle bazı görüşmeler olabilir’

Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın görevi bırakacağını açıklamasına ilişkin soru üzerine, geçen hafta Serrac’ı kabul ettiğini ve kendisiyle görüşmeler yaptığını ifade ederek, ardından böyle bir gelişmenin, bu tür bir haber almanın kendileri için üzüntü verici olduğunu söyledi.

Erdoğan, Serrac’a bazı haberler ulaştırdıklarını belirterek, “Bu hafta içerisinde heyetlerimizin Libya Milli Mutabakat Hükümetiyle bazı görüşmeleri olabilir. Bu görüşmelerle birlikte de bu işi olması gereken istikamete inşallah buluşuruz.” dedi.

“Oruç Reis tekrar görevine dönecek”

Bakım çalışması bittikten sonra Oruç Reis’in tekrar görevine döneceğini belirten Erdoğan, “Oruç Reis’i bakım için limana çektiysek bunun da bir anlamı var.” dedi.

Kaynak: AA