Demirtaş: 38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor

Dersim’de günlerdir süren yangınlara ilişkin paylaşımda bulunan Selahattin Demirtaş, “38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor” dedi.

Edirne F tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dersim’de 13 gündür devam eden yangınlara ilişkin sanal medya hesabından açıklama yaptı.

Demirtaş, “O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez” derken, bunun bilinçli bir politika olduğunu ifade etti.

Demirtaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“1- Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmemesinin nedeni yetersizlik değildir. O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez. On yıllardır sürdürülen bilinçli ve resmi bir politikadır bu.

2- Bu gerçeği herkes bilir ama ne yazık ki kimse söylemeye cesaret edemez. 38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor.

3- Kalbim Milas, Marmaris ve Manavgat’ta olduğu gibi, felakette bile ayrımcılığa uğrayan Dersim, Başkale ve Şemdinli’deki halkımızla birlikte atıyor.

4- Ülkeyi ve halkı bölen bu ayrımcı politikalara mutlaka bir son vereceğiz. Bunun için demokrasi ve barış isteyen herkesin el ele vermesi, yan yana durması gerekir.

5- Manavgat ne kadar hepimizinse Dersim de o kadar hepimizindir. Bu anlayışı hakim kılmadan ülkeye eşitliği, adaleti ve barışı getiremeyiz.”

MA