‘Demirtaş’ın hapiste bilinci kapandı, hastaneye sevk edilmedi!’

Selahattin Demirtaş (sağda) Abdullah Zeydan solda)

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım’da bilincinin kapandığı, ilk müdahaleyi hücre arkadaşı Abdullah Zeydan’ın yaptığı açıklandı. Olayı Demirtaş’ın kardeşi duyurdu.


HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın kaldığı Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 26 Kasım’da bilincinin kapandığı açıklandı. Uzun süre bilinci kapalı kalan Demirtaş’a ilk müdahaleyi hücre arkadaşı eski milletvekili Abdullah Zeydan’ın yaptığı belirtilirdi. Ayrıca cezaevi doktorunun Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istediği, aradan geçen 7 güne rağmen hastaneye sevk edilmediği kaydedildi.

Olayı Twitter’dan duyuran Demirtaş’ın kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Aygül Demirtaş, şunları yazdı:

“26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”

bianet‘in görüştüğü Aygül Demirtaş son duruma ilişkin de şunları aktardı:

“Kendisini en son cuma günü gördüm ve ben de orada öğrendim. Bilinci şu an açık. Kendisi de hastaneye sevk edilmeyi bekliyor. Biz cezaevi müdürüne neden götürülmediğini sorduğumuzda “hastane koşullarını ayarlamak ve güvenlik gerekçesiyle” olduğu söyledi. Biz de hala bekliyoruz. Bir an önce hastaneye kaldırılmasını istiyoruz. Adalet Bakanlığından henüz bize ulaşan olmadı” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldanın yaptıkları ortak açıklamada ise, ” “Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevi’ne hareket edeceklerdir.” denildi.
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun ‘acil koduyla’ toplanması çağrısında bulundu.