Dervişoğlu: Urla’da sahilinin acele el konulmasında üstün kamu yararı nedir?

İyi Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir Urla sahil arazilerinin kamulaştırılmasında ‘üstün kamu yararının ne olduğunu” sordu. Aynı bölgede Genel İş Sendikası’nın arazisine de el konuluyor.

İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli bölgesindeki toplam 511 parsel arazinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Acele kamulaştırma” kararının Resmi Gazete’de yayınlanması üzerine Dervişoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için önerge verdi.

2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu çerçevesinde arasında Genel İş Sendikası’nın tatil köyü amacıyla aldığı arazi de bulunuyor.

Acele kamulaştırma için “yurt savunması”, “üstün kamu yararı” ve “kamu düzeninin korunması” gibi gerekçelerin gerekli olduğunu hatırlatan Dervişoğlu, “Kararda bahsi geçmeyen üstün kamu yararı nedir?” diye sordu. Acele kamulaştırma kararının alınmasına sebep olacak “olağanüstü durum mevcut mudur” diyen Dervişoğlu, önergesine şu soruları da ekledi:

Kamulaştırma kaynak aktarımı için mi?

“İlgili kamulaştırma kararı ileriki tarihlerde gerçek yahut tüzel kişilere haksız ekonomik çıkar sağlayacak bir kaynak aktarımı sonucunun doğmasına sebep olacak mıdır?

İlgili bölgenin kamulaştırma işlemine konu olacak şekilde belirlenmesini sağlayan kriter nedir?

Acele kamulaştırma usulünün, gerçek kişilerin mülkiyet hakkına doğrudan müdahale eden ve ivedi olarak sonuç doğuran bir işlem olduğu göz önünde bulundurulursa, kamulaştırma işlemine ilişkin bölge sakinlerinin rızası yahut görüşleri alınmış mıdır?” ANKARA