DİSK-AR: Covid-19’dan 51 binden fazla üyemiz etkilendi

DİSK-AR’ın Covid-19 salgının DİSK üyeleri üzerindeki etkilerine ilişkin hazırladığı raporda işçilerin sağlıkları ile işleri arasında tercihe zorlandığına dikkat çekildi.

Rapora göre; 51 binden fazla DİSK üyesi salgından etkilendi.

257 işçinin testi pozitif çıktı, 407 işçi karantinada, 4 işçi hayatını kaybetti.

11 bini aşkın işçinin çalıştığı 47 iş yerinde üretime ara verildi.

Fotoğraf: AA

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının DİSK üyeleri üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. Rapordaki tespitler DİSK üyesi sendikalardan alınan bilgilere dayandırıldı. Rapor haftalık olarak güncellenecek. Salgının çalışma yaşamında ciddi sonuçlar doğurduğuna dikkat çekilen raporda, sorunlu ve acil işler dışında da üretimin devam ettiğine işaret edildi.

‘İşçiler sağlıkları ile işleri arasında tercihe zorlanıyor’

Bu durumun işçileri salgınla karşı karşıya bıraktığına vurgu yapılan raporda, işçilerin sağlıkları ile işleri arasında tercih yapmaya zorlandığı belirtildi. Salgının çalışma yaşamını doğrudan etkilediğinin kaydedildiği raporda şöyle denildi: “Sadece tıbbı açıdan ve halk sağlığı açısından değil, virüsle mücadele kapsamında sosyal açıdan bir dizi ciddi tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Salgın ekonomide ciddi daralmalara, işçiler için iş ve gelir kaybına yol açmakta, salgın işçilerin hem sağlığını hem de iş ve gelirini tehdit etmektedir.”

‘257 işçinin testi pozitif 407 işçi karantinada’

DİSK üyelerine ilişkin salgının etkilerinin tespit edildiği rapora göre; 51 binden fazla üye salgından etkilendi. İşçilerin en az 257’sinin Covid-19 test sonucu pozitiftir. Karantinada olan işçi sayısı en az 407. İşçilerin en az 257’sinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Karantina altında olan üye sayısı ise en az 407 kişi. İşçiler Aydoğan Adagömeli, Ragıp Çakar, Hasan Oğuz, Ahmet Servidal ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

47 işyerinde üretime ara verildi

DİSK’e bağlı sendikalarda üretime ara verilen veya durdurulan işyerleri şöyle; Birleşik Metal-İş’te 7, Devrimci Turizm-İş’te 15, Devrimci Yapı-İş’te 1, Güvenlik-Sen’de 1, Lastik-İş’te 12, Limter-İş’te 1 ve Tekstil’de 10 olmak üzere toplam 47 işyerinde üretime ara verildi veya üretim durduruldu. En az 11 bin 79 işçi üretimi durdurulan veya ara verilen işyerlerinden etkilendi.

Binden fazla işçi ‘çalışmaktan kaçınma’ hakkını kullandı

Rapora göre; 9 işyerinde “çalışmaktan kaçınma” hakkı kullanıldı. Bu hakkını kullanan üye sayısı en az bin 5 kişi. Bu hakkın kullanıldığı 9 işyerinin 7’si Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu işyerleridir. Bu işyerlerinde 998 DİSK/Birleşik Metal-İş üyesi işçi ‘çalışmaktan kaçınma’ hakkını kullandı.

108 işyeri ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurdu

İşyerleri ve fabrikalarda 108 işyeri “Kısa Çalışma Ödeneği”ne başvurdu. Ödeneğe 27 bin 448 işçi başvurdu. Başvurusu onaylanan işyeri sayısı ise 49. Ödenekten yararlanacak DİSK üye sayısı ise 11 bin 845. Kısa Çalışma Ödeneğinin yaygın olarak başvurulduğu işkolları ise petrol, lastik, kimya ve ilaç.

38 işyerinde işçiler ücretli izin kullandı

İşçilere 24 işyerinde ücretsiz izin, 29 işyerinde yıllık ücretli izin, 38 işyerinde ücretli izin kullandırıldı. Yıllık ücretli izin uygulamaları genelde kronik hastalığı olan işçiler kullandı. Ücretsiz iznin yaygın olarak kullanıldığı işkolu konaklama ve eğlence ile sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda çalışan özel hastane işçileri oldu.

Evden çalışmaya geçen üye sayısı 6 bine yaklaştı

Uzaktan çalışmaya geçen işyeri sayısı 67, kapsadığı işçi sayısı ise 5 bin 964 kişi. Basın, yayın ve gazetecilik işkolunun televizyon, internet medyası ve gazete ve dergi ağırlıklı matbaa çalışanları dışındaki işçiler evden çalışmaya geçmiş durumda. Uzaktan çalışmaya geçen üyelerin diğerleri ise Sosyal-İş’te örgütlü. 53 işyerinden 2 bin 67’si kadın 5 bin 906 üye uzaktan çalışmaya geçmiştir.

Gıda sanayii, gemi yapımı, deniz taşımacılığı, ardiye ve antrepoculuk ile çimento, toprak ve cam işkollarında “beyaz yakalı” işçilerin uzaktan çalışmaya geçtiği bilgisi ulaşmıştır.

İşçi sağlığı ve işgüvenliği önlemleri işkollarına göre değişiyor

Covid-19’a karşı alınan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri işkollarına göre değiştiğinin belirtildiği raporda, şunlar kaydedildi: “Faaliyeti sürdüren işyerlerinde genel olarak maske, eldiven, dezenfektan gibi virüse karşı koruyucu ekipmanların sağlanması, ortak kullanım alanlarının sınırlandırılması, üretim alanları ile işyeri kapsamına giren yerlerin ve servislerin sıklıkla dezenfekte edilmesi, ateş ölçümü, yemekhanelerde tek kullanımlık plastik ürünlerin tercih edilmesi gibi önlemler alınıyor.”