Diyarbakır’da 23 kadın iki gündür gözaltında

Aralarında aktivist, siyasetçi ve gazetecinin de bulunduğu 23 kadın, 2 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutuluyor. 

Gözaltında tutulan 23 kadın arasında 70 yaşındaki Hayriye Demir de bulunuyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararıyla dün 23 kadın sabaha doğru evlerine yapılan polis baskınlarında gözaltına alındı. Kadınların, katıldıkları eylem ve etkinlikler ile tanık beyanları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltındaki kadınların dosyalarında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle, kendilerine ve avukatlarına soruşturma kapsamına ilişkin bilgi verilmediği belirtildi.

70 yaşındaki Hayriye Demir de gözaltında

Dün sabahtan bu yana Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 23 kadının isimleri şöyle:

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Gülşen Güneş ve Ronda Bat, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, HDP Sur  İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Figen Ekti, Emine Kaya, Zeynep Suncak, Selma Metin, Ruken Şehir, Hasret Alp, Şükran Tamir ile 70 yaşındaki Hayriye Demir.

MA – DİYARBAKIR