Edirne Belediye Başkanı Gürkan’a 2 ay 15 gün hapis cezası

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, “suçu ve suçluyu övmek” suçundan hakkında açılan davada 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.  

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Fotoğraf: Edirne Belediyesi

Edirne Belediye Başkanı Recep  Gürkan’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde bir barda Gündoğdu Marşı’nı söylediği görüntüler ve bazı sözlerinin medyaya yansıması üzerine hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında hakkında dava açılan Gürkan’ın Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi.

Görülen 5’inci duruşmaya Gürkan katılmazken, avukatı Harika Taybılı katıldı. Duruşmada mütalaa veren savcı, Gürkan’ın 15 Temmuz’da, “Biz bu geceyi 36 yıl önce yaşamıştık, 36 yıl sonra aynı geceyi bir daha yaşıyoruz. Ama o zaman haberimiz yoktu, şimdi haberimiz var içelim” ifadesini kullandığı gerekçesiyle hakkında aynı konuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini hatırlattı.

Savcı mütalaasında ceza talep etti

Sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçuna ilişkin takipsizlik kararı verildiği, ancak bu kararla mahkemede yargılandığı eyleminin farklı olduğu ifade edilen mütalaada, Gürkan’ın sözlerinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunu överek suçu ve suçluyu övme suçunu işlediği gerekçesiyle cezalandırılması talep edildi.

‘TCK madde 2 kapsamında değerlendirme yapılmalı’

Gürkan’ın avukatı Taybıllı, müvekkilinin iddianameye konu olan eylemleri işlemediğini savundu.

Gürkan’ın o gece “Yaşasın darbe oluyor, yaşasın darbe, yaşasın Fetullah Gülen” gibi cümleler kullanmadığını belirten Taybıllı, “Bu sözler olsaydı suç oluşabilirdi. TCK madde 2 kapsamında değerlendirme yapılması isabetli olacaktır. Yazılı savunmamızı tekrarlıyoruz.” dedi. Taybıllı, müvekkilinin beraatını talep etti.

Hükmün açıklanması geri bırakıldı

Aranın ardından mahkeme Gürkan’a, üzerine atılı sabit bulunan eyleme uyan “suçu ve suçluyu övmek” suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Heyet, sanığın daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması ve kişisel özellikleri ile dosyaya sunulan paylaşım içerikleri dolayısıyla yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşması nedeniyle hükmün açıklamasını geri bıraktı.

AA – EDİRNE