Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’daki hasarlı bina sayısı açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ağır hasarlı ve yıkılacak yerler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da yaklaşık 11 bin lira destek vereceklerini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da, Elazığ’da 50 yıkık, 308 ağır hasarlı ve 150 de orta hasarlı binanın tespit edildiğini belirtti.

Kurum, Malatya’da 155 yıkık bina, bin 278 ağır hasarlı bina, Diyarbakır’da ise 8 yıkık bina, 16 ağır hasarlı bina tespit edildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Elazığ Valiliği’nde merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depreme ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Soylu, hayatını kaybeden 39 kişiden 2 kişinin ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu ifade etti.

‘Elazığ’da 45 barınma alanı belirlendi’

Elazığ’da 45 barınma alanı belirlendiğini belirten Soylu, Malatya Doğanyol ve Pütürge’de de barınma alanlarının bulunduğunu söyledi. Soylu, muhtarlarla ve sivil toplum örgütleriyle toplantı yapıldığını, bugün de köy muhtarlarıyla bir araya geleceklerini söyledi.

’10-15 gün içinde geçici konaklama merkezi yapacağız’

Soylu, vatandaşlara kira yardımı yapacaklarını söylediklerini ancak şehir içerisinde bu kadar kiralanacak evin bulunmamasına da tedbir olarak barınma merkezleri olduğunu belirtti.

Soylu, İl Özel İdaresine ait Elazığ merkez Aşağı Holpenk’teki bir arazide konteynerden oluşacak yaklaşık bin ailenin barınabileceği geçici konaklama merkezini 10-15 gün içinde yapacaklarını söyledi. Malatya’da yaklaşık 5 bin kişilik bir konteyner kenti olduğunu belirten Soylu, “Onun da tüm revizyonunu bundan 3-4 ay önce yapmıştık.” dedi.

‘Yıkılacak binalar için 30 bin lira destek vereceğiz’

Soylu, “Ağır hasarlı ve yıkacağımız yerlere 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da yaklaşık 11 bin lira toplam 41 bin lira destek vereceğiz” dedi. Soylu, nakdi yardımlara ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik ekiplerince, ağır hasarlı olan ama eşyaları alınabilecek durumda olduğu tespit edilen evlere yaklaşık 11 bin lira kira yardımı gerçekleştireceğiz. Tespit edilen orta hasarlı evlere de 5 bin lira acil yardım ödeneği, artı 27 bin lira da uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köyde yıkılan evlerin tamamına, eğer köyde oturuyorsa 11 bin lira acil yardım vereceğiz. 5 bin lira da eşya yardımı gibi destek ortaya koyacağız. Toplam 16 bin lira yardım yapacağız.”

Bakan Gül: Sivrice Cezaevinde bulunanlar nakledildi

Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, depremden etkilenen bölgelerde adliye hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, tedbiren Adıyaman Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların başka cezaevlerine nakledildiğini söyledi. Gül, “Tüm cezaevlerindeki mahkum ve tutukluların sağlık durumları iyidir, etkilenen olmamıştır. Sivrice Cezaevi’nde bulunanlar tedbiren iki cezaevine nakledilmiştir. Tüm hizmetler, adliye, otopsi hizmetleri vatandaşlarımızın kimlik tespitleri, ölüm sebepleri de titizlikle yerine getirilmiştir.” dedi.

Bakan Koca: 86 yaralının 18’i yoğun bakım servisinde

Sağlık Bakanı Koca da, hastanelere müracaat eden bin 607 kişiden 86’sının tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Yaralılardan 18’inin yoğun bakım servisinde olduğunu söyleyen Koca, hayati tehlikelerinin bulunmadığını belirtti. Koca, özellikle çadırlarda ve yerleşim yerlerinde acil ikinci basamak sağlık hizmeti vermek üzere yaygın sahra üniteleri açmaya başladıklarını söyledi.

‘2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve annesinin tedavisi sürüyor’

Koca, enkazdan çıkarılan yaralılara ilişkin şu bilgileri verdi: “Azize Çelik’in genel durumu iyi, bilinci açık. Tedbir amaçlı tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Eşi ve iki çocuğuna gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra serviste takipleri devam ediyor. Genel durumlarının iyi olduğunu söyleyebiliriz. 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve annesi Ayşe Yıldız’ın tedavileri de devam ediyor. Yüsra’nın bacaklarında hafif ezikler vardı, ödem nedeniyle bir müdahale yapılmıştı. Tedbiren yoğun bakımda tedavisi devam ediyor, annesinin bugün diyalize alınması planlanıyor.”

Bakan Kurum: 10 gün içinde hasar tespit çalışması tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, sahada 5 bin kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, hasar tespit çalışmalarının en geç 10 gün içinde depremden etkilenen tüm illerde tamamlanmış olacağını kaydetti.

‘308 ağır hasarlı bina tespit edildi’

Hasar tespit çalışmalarında bugün itibarıyla Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 50 yıkık binanın mevcut olduğunu söyledi. Kurum, şöyle konuştu: “308 ağır hasarlı ve 688 bağımsız bölüme tekabül ediyor, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bu binalarımızdan 22’si acil yıkılacak binalardan oluşuyor. Bunlar girmeye izin vermeyeceğimiz, girildiğinde vatandaşımızın can güvenliğinin risk altında olduğu binalardan ibaret. Dolayısıyla bu binaların da dün itibarıyla yıkımlarını başlattık ve hızlı bir şekilde yıkımı gerçekleştirmiş olacağız.”

‘Malatya’da bin 278 ağır hasarlı bina mevcut’

Kurum, Malatya’da Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yeşilyurt’ta toplam 155 yıkık, bin 278 de ağır hasarlı binanın mevcut olduğunu belirtti.

‘Diyarbakır’da 8 yıkık 16 ağır hasarlı bina tespit edildi’

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde de 8 yıkık binanın yanında Bağlar, Kayapınar, Sur merkez ilçeleri ile Çüngüş, Çermik ve Bismil ilçelerinde toplam 16 ağır hasarlı binanın olduğunu belirten Kurum, “Aralıksız hasar tespit çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu.

‘Sürsürü mahallesinde çalışma sürüyor’

Elazığ’da 2 binada göçük olduğunu hatırlatan Kurum, arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Arama kurtarma çalışmalarının Mustafa Paşa mahallesinde tamamlandığını hatırlatan Kurum, Sürsürü mahallesinde de en kısa zamanda çalışmaların biteceğini belirtti.

Kurum, Mustafa Paşa mahallesinde risk teşkil eden bir binanın yıkımının dün gerçekleştirildiğini, yıkılan binaların çevresinde de 73 binada hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirtti. Kurum, bu binalarda 641 konut, 26 dükkan olduğunu, 3 gün içerisinde buradaki analizleri tamamlayacaklarını söyledi.

Kurum, şöyle konuştu: “Diğer yandan Elazığ sınırları içerisindeki yıkılması gereken 22 acil binamız var. Bu binalarla ilgili yıkım işleri bugün itibarıyla başladı. TOKİ Başkanlığınca 3-4 ay içerisinde tamamlanacak 400 konutumuz var. 400 konutu öncelikli olarak Sürsürü ve Mustafa Paşa’da binaları yıkılan vatandaşlarımıza teklif edeceğiz.”