Elazığ’da ağır ve hafif hasarlı binalar boşaltılacak

Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükselirken, sabahtan bu yana enkaz altından 6 kişi sağ çıkarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ’da ağır ve hafif hasar oluşan binaların hızlıca boşaltılacağını belirterek, hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Elazığ kent merkezi – AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede yaptıkları incelemelerden sonra Elazığ’daki kriz merkezinde açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bakan Kurum, depremin Kilis’ten Samsun’a Irak’tan Suriye’ye kadar geniş bir alanda hissedildiğini söyledi. Bakan Kurum, 368 kişiden oluşan 184 ekiple üst yapıda hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirtti.

‘Elazığ merkezde 4 Gezin’de 1 bina yıkık’

71 kişilik 21 ekipleriyle altyapı için hasar tespit çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kurum, şunları kaydetti: “Yapılan ilk hasar tespit çalışmalarında da Elazığ merkezde 4, Maden Gezin’de 1 olmak üzere Elazığ’da 5 binanın yıkık olduğunu, ağır ve hafif hasarlı birçok yapının olduğunu gördük. Ekiplerimiz hızlı bir şekilde tespit ediyor.”

‘An itibariyle altyapı problemi bulunmuyor’

Atık su, içme suyu, arıtma tesisleri ve kanalizasyonla alakalı an itibarıyla herhangi bir altyapı problemi bulunmadığını belirten Kurum, “Altyapıyla ilgili de İller Bankamız belediyelerimizle birlikte altyapı ihtiyaçlarını gidermektedir.” diye konuştu. Kurum, Elazığ kent merkezindeki Mustafa Paşa ve Sürsürü mahallelerinde yıkılan binalarda AFAD koordinasyonunda kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

‘Ağır ve hafif hasarlı binalar hızlıca boşaltılacak’

Kurum, ağır ve hafif hasarlı binaların güvenlik gerekçesiyle hızlıca boşaltılarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanacağını söyledi.

‘Doğanyol’da 25 bina yıkık’

Malatya’nın Doğanyol ilçesinde 25 yıkık bina bulunduğunu söyleyen Kurum, “Yıkılan binaların genelinin kerpiç ve yığma binalar olduğu görüldü.” diye konuştu.

‘Ağır ve hafif hasarlı binalara girilmemesi gerekir’

Hem Elazığ hem Malatya’daki hasarlı binalara girilmemesi konusunda vatandaşları uyaran Kurum, şöyle konuştu: “Çünkü artçılar devam ediyor, devam edecek. Ağır ve hafif hasarlı binalara girilmemesi gerekli. Tedbirler alınmış konteynır ve çadır kentlerimizin olduğunu ve vatandaşlarımızı birkaç gün binalara girmeden buralarda yaşamlarını sürdürmeleri noktasında uyarmak istiyorum.”

‘Hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye ulaştı’

Sağlık Bakanı Koca da, Elazığ’dan 18, Malatya’da 4 olmak üzere toplam 22 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti. Koca, kaygı ve panik sebepleri dahil olmak üzere toplam sağlık kuruluşlarına müracaat edenlerin sayısının bin 31 kişi olduğunu belirtti.

‘128 hastanın serviste takibi yapılıyor’

Bin 31 müracaat içinde 382 vatandaşın yaralı olduğu bilgisini veren Koca, şöyle konuştu: “382 yaralı içinde serviste halen takibi yapılan 128 hastamız vardır. Bu 128 hastadan 34’ünün yoğun bakım şartlarında tedavileri devam etmektedir. Şu an durumu kritik olan herhangi bir hastamızın olmadığını söyleyebilirim.”

‘4 sahra hastanesi, 50 yataklı şekilde kuruluma hazır’

Tedbirli olmak amacıyla donanımlı 4 sahra hastanesini, 50 yataklı şekilde kuruluma hazır halde bulundurduklarını söyleyen Koca, şu anda bu hastaneleri kurmaya ihtiyaç olmadığını ancak ihtiyaç durumu için hastaneleri 48 çadırla hazır tuttuklarını ifade etti.

En son kurtarılan 2 vatandaşın genel durumlarının iyi olduğunu belirten Koca, “Ayrıca yine Nazmiye adlı hastamızın da genel durumunun iyi olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

‘Doğanyol ve Sivrice’de göçük altında kimse kalmadı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, depremin ilk olduğu andan itibaren toplam 39 kişinin göçük altından sağ olarak çıkarıldığını belirtti. Soylu, Malatya Doğanyol ilçesinde göçük altında kimsenin kalmadığını, Sivrice’de 2 kişinin hayatını kaybettiğini burada da göçük altında kimsenin olmadığını söyledi. Soylu, sabahtan bu yana ise 5 kişinin göçük altından sağ çıkarıldığını söyledi.