Kandilli: 6 büyüklüğünde artçılar yaşanabilir

İzmir’deki depremin ardından Kandilli Rasathanesi’nden gelen açıklamada, artçıların 15 gün sürmesi ve 6 büyüklüğünde olması tahmin ediliyor.

Artçıların 6 büyüklüğünde olacağı tahmin edildi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Haluk Özener, yaptığı açıklamada İzmir depreminin artçılarının 6 büyüklüğünde olacağını öngördüklerini belirtti.

Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Haluk Özener, depremin ardından yapılan ilk incelemelere göre, 1,2 metrelik bir yer değiştirme olduğunu, 21 tane de artçı sarsıntı meydana geldiğini söylerken, devam etmesi beklenen artçı sarsıntılar konusunda uyarıda bulundu.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Kırılan fayın aslında boyunun 30-40 km civarında olduğu, onun kırıldığı ilk izlenimlere göre tespit ediliyor. 1,2 metrelik bir yer değiştirme var. Normal bir deprem bu, normal faylanma depremi. Depremden 1,5 saat sonraya kadar büyüklükleri 2,9 ile 4,8 arasında olan 21 deprem kaydettik. Artçıların 1 hafta-15 gün kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da yaklaşık 1 derece altına kadar, 6 civarında da artçılar bekleyebiliriz.”

Haber Merkezi