Ayhan Bilgen: HDP, tersine Türkiyelileşme yaşıyor

Tutuklanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, twitter’dan açıklamalarda bulundu. Bilgen, HDP’nin tersine Türkiyelileşme yaşadığını belirterek ‘siyasette tartışma sağlıklı yönetilir ve toplumsal katılımla gerçekleşirse, yenilenmeyi getirir’ dedi.

Ayhan Bilgen

Ayhan Bilgen kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada HDP’nin mevcut durumunu ve devleti HDP üzerindeki baskıları değerlendirdi.

Parti içi demokrasi vurgusu

Ayhan Bilgen parti içi demokrasinin sağanmasının elzem olduğunu vurgularken şunları kaydetti:

 • Parti içi demokrasinin en büyük güvencesi yatay halk partisi olunabilmesi ve isimsiz kahramanların emek ve fedakarlığı ile bugünlere gelindiğinin farkında olarak hareket edilmesidir.

‘Ahbap-çavuş ilişkisiyle aday belirleme’

Bilgen’in çarpıcı yorumlarından biri ise aday belirleme süreçleriyle ilgiliydi:

 • Ahbap-çavuş ilişkileri ile aday belirleme tercihi nasıl partiyi çürütürse müdahalelere de açık hale getirir.

Tersine Türkiyelileşme tarifi

 • Sadece son 2 kongre süreci ve aday belirleme süreçlerine kimin, neden, hangi dayatmalarla müdahale ettiğine bakılırsa sorunun tam da benim “tersine Türkiyelileşme” diye tarif ettiğim kişisel hesaplarla bir siyasi mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığı görülür
 • Kişisel yeteneklerin bir hegemonya kurma çabasına alet edilmesi, Türkiye siyasetindeki hastalıklı davranışlara zemin oluşturmaktadır.

“HDP kendi organlarıyla yönetilirse…”

 • HDP kendi pozisyonunu kişisel kapris ve hesaplarla sabote edilmeyecek netlikte tarif edebilirse, Türkiye siyasetindeki anahtar rolü hem iktidarla hem muhalefetle ilişkilerini yeniden şekillendirecek 3. yol zeminini geliştirecektir.
 • HDP kendi organları ve tabanı ile birlikte yönetildiğinde müdahale tartışmaları en aza inecek, aksi taktirde bunu başaramamanın faturası müdahale mazeretinin arkasına sığınma alışkanlığına kesilmeye devam edecektir.

“Siyaset boşluk affetmez”

 • Siyaset boşluk affetmez. Sorunlarıyla yüzleşip çözecek kapasiteyi sergileyemeyen organizmalara müdahale kaçınılmaz hale gelir. Hem müdahaleden şikayet edip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak, kendi pozisyonunun gereğini yapamamakla ilgili bir handikaptır.
 • HDP’nin önündeki büyük handikap aynı zamanda tarihi fırsattır.

“Toplumsal sahiplenme zayıfladıkça hamaset artıyor”

 • Toplumsal sahiplenme zayıfladıkça söylemde hamasete yönelim gelişiyor ve parti dilinde sloganik tutuma sığınma arttıkça partiyi kriminalize etme girişimlerine zemin oluşuyor. Bu da yeni baskıları getiriyor.
 • Bu gerilim halinin kısır döngüsünü kırmak için ise risk almak ve gerilimi boşa çıkaracak açılımlar için cesaretle siyaset geliştirmek gerekiyor.

“HDP’nin genişleme sorunu Kandil, İmralı değil…”

 • Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine HDP’nin genişleme sorunları Kandil, İmralı ya da geçmişte sanıldığı gibi cezaevlerinden müdahaleden çok, kendi yönetiliş biçiminden kaynaklanmaktadır.

TIKLAYIN: Ayhan Bilgen Twitter’dan mesaj yayınladı: AYM yok sayıldı

TIKLAYIN: Ayhan Bilgen avukatları aracılığıyla bir mesaj yayınladı

Haber Merkezi