Emekli-Sen: Zam müjdesi yok hükmünde

Emekli ücretlerine yapılacak zamlara ilişkin açıklama yapan Emekli-Sen, resmi enflasyon oranı ve buna bağlı “zam müjdesinin” yok hükmünde olduğunu belirtti.

Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz: “Emeklilerin ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesi istenmektedir.”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), emeklilerin ücretlerine yapılacak zamlarla ilgili açıklama yaptı. Emekli-Sen Genel Merkezi önünde yapılan açıklamada, “AKP al zammını başına çal” ve “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz” sloganları atıldı.

‘Gerçeklikten kopuk’

Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine tepki göstererek, “Alıştığımız üzere yine sayılara takla attırılacak ve ülkenin gerçekliğinden tümüyle kopuk bir enflasyon oranı açıklanarak işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam şartları göz ardı edilerek yeni zam oranları ilan edilecektir” ifadelerini kullandı.

Emeklilere yapılacak zam oranıyla emeklilerin ölüm sınırına itileceğinin altını çizen Yavuz, “Emeklilerin ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesi istenmektedir” dedi. 

Yapılması gerekenler

Yavuz, Temmuz ayında emekli ücretinin bin 500 liraya yükseltileceğinin açıklandığını ancak ücretlerin bin 252 lira olarak kaldığını söyledi. Açlık sınırının altında kalan emekli ücretleriyle birlikte Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Yavuz, “Üstelik bu yıl ücretlere yüzde 100 bir zam yapılsa bile, emeklilerin zamlı ücretleri açlık sınırında kalmaya devam edecektir. En düşük yüzde 20’lik dilimdeki 2,6 milyon emeklinin aylık 763 lira harcanabilir geliri olduğu göz önüne alındığında ise yapılması gereken zam yüzde 400 gibi bir orana tekabül etmektedir” diye konuştu. 

Yavuz, bu durumun emeklilere “ölün” anlamı taşıdığını ifade etti.

Seslerinin duyulmasının istenmediğini dile getiren Yavuz, taleplerini şöyle sıraladı:

“* Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almak,

* Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemesi,

* Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi,

* Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması.”

‘Mücadele edeceğiz’

İnsanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacaklarını sözlerine ekleyen Yavuz, meşru ve demokratik zeminde hak mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayarak, ‘’İnsan onuruna yaraşır ücret mücadelemizi kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle kuracağız” şeklinde konuştu.

İzmir

Emekli Sen İzmir Şubesi, emekli maaşı zamlarına ilişkin Konak ilçesinde bulunan Eski Sümerbank önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da destek verdi. Açıklamayı yapan Emekli Sen İzmir Şube Başkanı Hüseyin Kaynak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla emeklilere yapılacak zam oranının ölüm sınırına iteceğini söyledi. 

Türkiye’de 4 kişilik bir aile için açlık sınırının 2 bin 590 lira ve yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira olduğunu vurgulayan Kaynak, “Birileri, işçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara, hükümete boyun eğmesini istemektedir. Birileri, emeklilerin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir” dedi. Kaynak, emeklilerin büyük bölümünün asgari ücretin altında ve hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiğini vurguladı. 

Kaynak, açıklamanın devamında taleplerini sıraladı. 

Adana 

Emekli-Sen Adana Şubesi, emeklilerin ücretlerine yapılacak zamlarla ilgili Gençlik Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya emeklilerin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Orhan Sümer katıldı. Açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitiren sağlık emekçileri, bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı. Emekli-Sen Çukurova Şubesi Başkanı Zeliha Divarcı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine ve hükümetin belirlediği SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 8,36 zam verilmesine tepki gösterdi.

Emeklilere “ölün” denildiğini aktaran Divarcı, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret verilmesini isteyerek, “İnsan onuruna yaraşır ücret mücadelemizi kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle kuracağız” dedi. TÜİK verilerine tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, evlerin en temel ihtiyaçlarına yüzde 100 zam yapıldığını dile getirdi. Şevkin, hükümetin işçi ve emeklilere insanca bir yaşamı reva görmediğini söyledi. 

Açıklama, elektrik ve su faturalarının yakılmasıyla son buldu.

MA