Emekli sendikaları: Emekli ücretine yapılan zam rakamsal oyundur, yok hükmündedir

AKP iktidarının emekli ücretlerine yaptığı yüzde 8,36’lık zammı Tüm Emekli Sen ve DİSK/Emekli Sen son derece yetersiz, yok hükmünde gördüklerini açıkladılar

Tüm Emekli Sen ve DİSK/Emekli Sen üzerinde oynanmış enflasyon oranlarına dayanan yetersiz emekli zamlarını eleştirdi.

Halit Elçi

Yeni1Mecra olarak iki önemli emekli sendikası olan DİSK/Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz ve Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş’e emekli ücretlerine yapılan zamma ilişkin değerlendirmelerini sorduk.

DİSK/Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Genel Başkanı Cengiz Yavuz, zamla ilgili olarak “Sokaktaki, pazardaki enflasyonun yüzde 40’lara ulaştığı bir ortamda TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarını gerçekçi ve doğru bulmuyoruz. Objektif değerlendirmelerin çok ötesinde bir açıklama. Bu zam bizim açımızdan yok hükmündedir” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen) Genel Başkanı Salman Hürkardeş de “Hepimizin bildiği gibi TÜİK’in rakamları yanlış, rakamlarla oynuyorlar. Bugün Türkiye çapındaki enflasyon yüzde 30-40’a varmışken en son 14,6’ya çektikleri ortada… Bu, emekliye, emekçiye yapılan zamların komik bir düzeye indirilmesi amaçlı bir rakamsal oyundur, tuzaktır, tezgahtır” sözlerini kullandı.

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen) Genel Başkanı Salman Hürkardeş

‘TÜİK’in rakamlarla oynadığı açık’

“Sendika olarak emeklilere yapılan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu sorduğumuz Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş şöyle yanıtladı:

Biz 10 Aralık’ta Türkiye çapında eş zamanlı basın açıklamaları yaptık. Hem bütçeye, hem de böyle çıkacağını öngördüğümüz emekli ücreti zamlarına ilişkin…

Hepimizin bildiği gibi TÜİK’in rakamları yanlış, rakamlarla oynuyorlar. Bugün Türkiye çapındaki enflasyon yüzde 30-40’a varmışken en son 14,6’ya çektikleri ortada… Bu, emekliye, emekçiye yapılan zamların komik bir düzeye indirilmesi amaçlı bir rakamsal oyundur, tuzaktır, tezgahtır.

‘8 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor’

Bu ülkede, asgari ücretin altında maaş alan 8 milyon emekli var. Dolayısıyla en azından emeklilerin insanca ve insanlık onuruna yaraşır bir yaşam için net 3500-4000 civarında maaş almaları gerekir. Zorunlu ihtiyaçlarına ancak bu kadarı yeter.

Bugün emekliler, ellerine geçen 900 lira, 1000 lira, 1500 lira ile zorunlu ihtiyaçlarını dahi gideremiyorlar. Kaldı ki bu son yapılan zam, komik bir rakamdır. Her şeyden önce emekli maaşları vergiye tabi olmamalıdır.

‘Zamlar geri çekilmelidir’

Bu nedenle yapılan zamları son derece yetersiz, son derece komik buluyoruz ve reddediyoruz.

Ocak ayının başından itibaren sürekli zamlar yapılıyor. Bu zamların da geri çekilmesini talep ediyoruz. Tabii talepten öte bu konudaki tepkilerimizi de basın açıklamalarıyla eylemsel olarak da kamuoyuna duyuracağız.

DİSK/Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Genel Başkanı Cengiz Yavuz

‘Emekli ücreti zamlarını cebimize girmeden elimizden aldılar’

“Sendika olarak emeklilere yapılan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu yönelttiğimiz DİSK/Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da şunları söyledi:

Bu zam, suspayı olmanın ötesinde bir anlam ifade etmiyor. Sokaktaki, pazardaki enflasyonun yüzde 40’lara ulaştığı bir ortamda TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarını gerçekçi ve doğru bulmuyoruz. Bu zam bizim açımızdan yok hükmündedir.

‘En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli’

Bunun birkaç nedeni var. Her şeyden önce bir ülkede asgari ücretin altında ücret olmamalıdır. Türkiye’de bu zamlarla birlikte dahi 1500 liranın altında ücret alacak yaklaşık 4 milyon emeklimiz mevcut.

‘Farklı statüdeki emeklilerin ücretleri arasındaki dengesizlik giderilmeli’

Bizim taleplerimiz çok açık ve nettir: En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmelidir. Yılllardır kanayan bir yara olan, farklı statüde emekli olmuş yurttaşların arasındaki ücret dengesizliğinin giderilmesi, dolayısıyla bir intibak yasasının hayata geçirilmesi yönünde bir talebimiz var. Bunun gibi genel anlamdaki taleplerimiz yerine getirilmeden yapılacak olan yüzdelik zamları meşru görmüyoruz, kabul etmiyoruz.

Biz bu süreçte de bunu değiştirmek, dönüştürmek için hem ilgililerle görüşmekte hem de her türlü meşru mücadeleyi hayata geçirmekte kararlıyız.

‘İktidarı orada tutma gücümüz de var, indirme gücümüz de’

Zamların Ocak ayının ilk saatlerinden itibaren arka arkaya gelmesi enflasyon oranını düşük gösterme oyununun bir parçasıdır. Ondan çok daha tehlikeli hareketi iktidar bundan önceki dönemde şöyle yapmıştı: Enflasyon oranı açıklamadan önce özellikle akaryakıt fiyatlarında indirime gittiler, enflasyonu bu şekilde düşük gösterdiler. Hemen arkasından ciddi bir zamla bunu bizim sırtımıza yüklediler. Şimdi de 14,6 olarak belirlediler enflasyonu, indirime gitmemiş oldular ama hemen arkasından çok daha ciddi zamlar yaptılar. Bize müjde olarak verdikleri ücret zamlarını da cebimize girmeden elimizden almış oldular.

Bu da tamamıyla istatistik oyundan başka bir şey değil. Bu şartlar altında emeklilerin, asgari ücretlilerin nasıl geçineceklerini bunu bize reva gören iktidarın vicdanına bırakıyoruz.

Şunu da ilave etmek istiyorum: 13 milyon küsur emeklimiz var. O iktidarı orada tutmak gücümüz de var, onu indirme gücümüz de var. Günü geldiğinde o gücümüzü kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz.