‘Emel Anne’ belgeseli Ankara’da gösterildi

Gezi Parkı protestolarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Kormaz’ın hikayesinin anlatıldığı ‘Emel Anne’ belgeseli Ankara’da gösterildi.

‘Emel Anne’ belgeselinden – MA

Gezi Parkı protestolarında 2 Haziran 2013 tarihinde aralarında sivil polislerin de bulunduğu bir grup tarafından dövülerek öldürüldü 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz. 38 gün komada kalan Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetti. Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, bir yandan adaleti sağlamak bir yandan da oğlunun yapmak istediklerini hayata geçirmek için mücadeleye başladı.

Fotoğraf: Mehmet Özer

Çevresindeki herkesin “Emel Anne” diye hitap ettiği Emel Korkmaz’ın verdiği mücadelenin anlatıldığı “Emel Anne” belgeseli Ankara’da Mülkiyeliler Birliği Kültür Merkezi’nde gösterildi. Gösterime Ankara’daki Gezi Parkı protestolarında polis tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, Emel Korkmaz, belgeselin yönetmeni Kazım Kızıl ve yüzlerce kişi katıldı. Belgesel gösteriminin ardından belgesele dair söyleşi düzenlendi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Söyleşide konuşan Emel Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) kurulma aşamalarını anlattı. Korkmaz: “Öğrencilere burs veriyoruz, müzik kursları var, çeşitli kültür sanat etkinlikleri düzenliyoruz. Bir vakıftan çok gençlik merkezi gibi çalışıyor.” dedi. Afrika’ya düzenledikleri gezide Afrika’nın bir köyünde Ali İsmail Korkmaz adına bir kuyu açtıklarını, bu yıl da aynı köye değirmen yaptıklarını anlattı.

‘Failler cezasız bırakıldı’

Söyleşiden Sayfı Sarısülük – Emel Korkmaz – Kazım Kızıl Fotoğraf: Mehmet özer

Ali İsmail Korkmaz davası ile ilgili bilgi veren Korkmaz, faillerin cezasız bırakıldığını söyledi. 5 Şubat’ta Çağlayan Adliyesi’nde 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Berkin Elvan davasının 16’ncı duruşmasının görüleceğini hatırlatan Korkmaz, bu davadan da atalet çıkmayacağını belirterek, “Bir annenin daha yüreğini yakacaklar” dedi.

‘Belgesel çocuğunu kaybeden bütün anneleri anlatıyor’

Daha sonra konuşan belgeselin yönetmeni Kazım Kızıl, belgeselin çekim sürecine nasıl başladığını anlattı. Kızıl şöyle konuştu: “Emel Korkmaz’ı anlattım ama Ali İsmail’i anlatmış oldum. Çünkü ikisi bir. Emel anne Ali İsmail’in yapmak istediklerini yapıyor ve bu beni çok etkiledi. Etkilenmemle beraber belgeseli çekmeye karar verdim. Bu belgesel sadece Emel anneyi anlatmıyor, çocuğunu kaybeden bütün anneleri anlatıyor. Bu belgeseli çekmeme neden olan beni motive eden en önemli sebep çocuklarını kaybeden anneler. Hangi çocuklar olduğu fark etmez, yaşadığımız coğrafyada her gün yeni acılar yaşanıyor ve anneler çocuklarını kaybediyor.”