Eminağaoğlu: İdamı değil, ağırlaştırılmış müebbet hapsi tartışmalıyız

Yargı mekanizmasında daha önce hakim ve savcı koltuğunda oturan ve şimdi avukatlık yapan deneyimli hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Türkiye’nin idamı değil, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası konusunda düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuşan Eminağaoğlu, idam cezasının yeniden getirilmesi gerektiğini savunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, “Bahçeli bu çağda yaşamıyor mu?” diyerek söze başladı.
İdam cezası isteyen Cumhur İttifakı’ndaki AKP ve MHP’nin idam cezasını getiremeyeceğini belirten Eminağaoğlu, bunun için Anayasa’nın değiştirilmesi gerektiğini, bunun da aritmetik olarak mümkün olmadığını söyledi.
4.5 ay önce yapılan infaz düzenlemesi ile de Bahçeli’nin idam cezası talebine konu olan suçluların dışarıya salıverildiğine dikkat çeken Eminağaoğlu, çağdaş dünyanın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını tartıştığını kaydetti.

Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2014’te aldığı Vinter ve arkadaşları – Birleşik Krallık kararında “Gökyüzü görme hakkı” veya “Umut etme hakkı” olarak kavramsallaştırılan, bir kişinin ölene kadar hapiste kalamayacağı yönündeki içtihadını hatırlattı.

Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu.

Bu karara göre idam cezası yerine getirilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının da bir süresi olması gerektiğine işaret eden Eminağaoğlu, Avrupa’nın ölene kadar cezaevinde kalınamayacağına dair tartışma ve düzenlemeler yaptığını söyledi.

Eminağaoğlu, Türkiye’nin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını tartışarak Avrupa hukukuna uyumlulaştırması gerektiğini kaydetti.

Eminağaoğlu’nun idam tartışmasına ve AİHM Başkanı Robert Spano’nun Türkiye ziyareti ile ilgili detaylar video söyleşide…