Emniyetten Aleyna Çakır için açıklama: Daha önce şikâyetçi olmuştu

Aleyna Çakır ismiyle bilinen asıl isminin Sema Esen’in şüpheli ölümüne ilişkin açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü, Esen’in şiddet gördüğüne dair şikâyette bulunduğunu açıkladı.

Sema Esen (Aleyna Çakır) şüpheli bir şekilde öldü.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, intihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır olarak bilinen ve gerçek adı Sema Esen olan kadının yaşamını yitirmeden 2 ay önce Ümit Can Uygun tarafından darp edilip, yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Emniyet tarafından yapılan açıklamada, Esen’in 3 Haziran tarihinde yaşamını yitirdiği belirtilirken sosyal medyada üzerinden olayın intihar değil cinayet olduğu yönünde yapılan paylaşımlardan dolayı açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi. Yapılan açıklama şöyle denildi:

Daha önce şikâyetçi olmuş

“17 Nisan 2020 günü saat 14.15 sıralarında Sema Esen (Aleyna Çakır) isimli şahıs Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğümüze müracaat ederek Ümit Uygun ve E.Ö tarafından darp edildiğini, astım hastası olması nedeniyle darp neticesi bayıldığını ve bu durumun erkek arkadaşı Ümit Uygun tarafından sosyal medyada paylaşıldığını beyan ederek Ümit Uygun ve E.Ö’den şikâyetçi olmuştur.

Aynı gün mahkemeye çıkarılan şüpheli şahıslar adli mercilerce serbest bırakılmıştır.

3 Haziran 2020 günü söz konusu intiharla ilgili gelen ihbar üzerine olay yerine intikal edilmiş, olay yeri ile ilgili tüm iş ve işlemler Cumhuriyet Savcısının gözetiminde ve talimatları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Maktul Adli Tıp Kurumu’na otopsi yapılmak üzere gönderilmiş, olayla ilgili olarak Ümit Uygun ve B.G isimli şahıslar ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır. Konu ile ilgili olarak adli tahkikat devam ediyor.”

Arkadaşı: Defalarca şiddet gördü

Esen’in çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir arkadaşı da olayla ilgili bildiklerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

Esen’in 2 yıl önce ailevi sıkıntılardan kaynaklı Ankara’ya geldiğini ve bir mekânda çalışmaya başladığını söyleyen arkadaşı, Esen’in Uygun’dan defalarca şiddet gördüğünü ve ayrılmak istemesine rağmen korktuğu için bunu yapamadığını söyledi.

Şikayetinden daha sonra vazgeçmiş

Söz konusu videodan sonra Esen’in darp raporu alarak şikâyette bulunduğunu ifade eden arkadaşı, “Ancak bir iki gün içerisinde şikâyetini geri aldı. Ama ben Ümit’in onu tehdit ettiğini düşündüm. Çünkü o ara sürekli silah fotoğrafları paylaşıyordu. Ayrıca Ümit zaten kimseyle görüştürmüyordu” dedi.

Aileden suç duyurusu

Öte yandan Esen’in arkadaşları ile Esen’in ağabeyi Emrah Esen ile beraber Etlik Polis Karakolu’na suç duyurusunda bulundu.

Başsavcılık daha önceki şikayet nedeniyle dava açıldı

Ankara Emniyeti’nden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Aleyna Çakır ile ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık, daha önce şiddet gören Sema Esen’in şikayetinden vazgeçmesine rağmen şüpheli hakkında İddianame düzenlenerek kamu davası açıldığını duyurdu.

Başsavcılık, Sema Esen’in ölümü ile ilgili olarak da soruşturmanın “özenle” sürdürüldüğü ve “soruşturmanın gizliliğine dikkat edilerek” toplanan delillerin incelendiğini kaydetti.