Erbaş, bayram hutbesi için de minbere kılıçla çıktı

Ayasofya’da ilk Kurban Bayramı namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeyi okumak için minbere ikinci kez kılıçla çıktı.

Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı gün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kılıçla minbere çıkmıştı

Ayasofya’ 86 yıl sonra ilk Kurban Bayramı namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırıldı. Erbaş, namazın ardından “Kurban Bayramı: Takva Yolculuğu” başlıklı hutbesini okumak için minbere ikinci kez kılıçla çıktı. Erbaş hutbede, Hazreti Peygamberin Kurban Bayramı’nın ilk günü için “Bugün ilk işimiz, bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.” buyurduğunu kaydetti. 

Erbaş, şunları kaydetti: “İşte, 86 yıllık hasretin ardından büyük fethin sembolü Ayasofya Cami-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılması, milletimizin sarsılmaz imanı, tükenmez umudu ve kararlı duruşunun bir göstergesidir. Allah’ın yardımı, milletimizin azim ve kararlılığı ile yaşadığımız küresel sıkıntıları da aşacağımıza ve daha büyük bir huzur ve coşkuyla yaşayacağımız bayramlara kavuşacağımıza olan inancım tamdır.” dedi. 

‘Bayram günlerinde tokalaşmaya, kucaklaşmaya ve musafahaya ara verelim’

Erbaş, koronavirüs salgınıyla mücadele edilen şu günlerde, tedbirlere uymaya, samimiyetle ibadet ederken insanların hem kendisini hem de çevresini korumaya mecbur olduğunu söyleyerek, “Maske ve güvenli mesafe kuralına riayet edelim. Bayram günlerinde ve salgın süresince tokalaşmaya, kucaklaşmaya ve musafahaya ara verelim. Ayrıca Arefe günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte tamamlayacağımız teşrik tekbirlerini unutmayalım.” dedi.

Erbaş, Ayasofya’nın 86 yıl sonra 24 Temmuz’da cami olarak ibadete açıldığı gün de kıldırdığı Cuma namazının ardından hutbeyi okumak için minbere kılıçla çıkmıştı.

Kaynak: AA