Erdoğan ‘müjde’sini açıkladı: Karadeniz’de doğalgaz

Cuma günü büyük bir müjde açıklayacağını söyleyen Erdoğan, bugün Dolmabahçe Sarayı’nda yaptığı açıklamada ‘Karadeniz’de doğalgaz bulduk’ dedi.

Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisinde açıklama yaparken

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle: 

“Dünyada yaşanan hiçbir kaos yoktur ki gerisinde enerji meselesi yatmasın. Enerji bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip. 

Suriye’de son yıllarda yaşananları düşünün, birileri doğrudan petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya’da da karşılaştık. Birileri petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır. Hep önce insan dedik.

Erdoğan Fatih Sondaj Gemisine canlı bağlantı yaparken

İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize görülmedik zenginlikte kapı açtı. Bu alanda en üst lige çıkmış Türkiye var. Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca doğal gaz ve petrol arama çalışmaları kiralama usulüyle yapıldı.

2023’te kulanıma hazır hale getirmeyi düşünüyoruz

Kimsenin günahını almıyoruz aradılar ama bulamadılar. Doğrudan milli kuruluşlarımız aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. 

Derin deniz sondajlarını yapmanın arayışlarına girdik.  Sevincimizi hep birlikte yaşamak için müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.

Fatih Sondaj Gemisi

Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Rabbimize bize bugünleri gösterdiği için hamd ediyoruz. Geleceğimize daha güvenle bakacağız. Tespit kuyuları açmaya başlayacağız, inşaat ve yapım işlemlerine geçeceğiz. Bu kaynaktan fiilen yararlanacağız. 

Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.”

Kaynak: AA