Ermenek maden işçileri: Direnişimiz devam ediyor

Ermenek maden işçilerinin 54 gündür direnişinin devam ettiğine dikkat çeken Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, bazı arkadaşlarının maaşlarının ödendiğini ancak hiçbir sorunun daha çözülmediğini söyledi. 

Karaman’ın Ermemek İlçesi’nden ödenmeyen tazminatları ve maaşları için 12 Ekim’de başlattıkları Ankara yürüyüşü süren Cenne Maden Ocağı işçileri, direnişlerinin 54’üncü gününde Güneyurt Belediye Meydanı’nda açıklama yaptı. İşçilere ailelerinin de destek verdiği açıklama, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbiri kapsamında fiziki mesafe kuralına uyularak yapıldı.

‘Bazı arkadaşlarımızın maaşını verdiler’

Açıklamada konuşan Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, 54 gündür direnişlerinin devam ettiğine dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Özbeyler Şirketi yıllardır tazminatımızı ödemediği gibi şimdide yalan yanlış haberler yayıyor. Madenci arkadaşlarımızın hala ödenmeyen maaşları, tazminatı var. Yıllardır bize ‘paramız yok’ dediler ama dün bazı arkadaşlarımızın maaşını verdiler. Artık kalıcı bir sonuç alınsın ve bizde evimize dönelim. Özbeyler’in yalanlarına kanmayın, direnişimiz sürüyor.”

‘Arkadaşlarımız işlerine iade edilmeden bu eylem bitmeyecek’

“Hiçbir sorunumuz daha çözülmedi” diyen Çetin, lütuf değil haklarını istediklerine dikkat çekti. Çetin, “Bize maaşlarımızı lütuf gibi sunmayın. İşten çıkarılan madenci arkadaşlarımız işlerine iade edilmeden bu eylem bitmeyecek. Bu sorunları çözmek için gitmediğimiz kapı kalmadı. Ermenek esnafı, halkı kan ağlıyor, buna çözüm istiyoruz. Meydanlarda hakkımızı aramaktan başka yol bırakılmadı.” diye konuştu. Çetin, açıklamanın devamında madencilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Maaşlarını alamayan arkadaşlarımızın maaşları derhal ödensin.
  • Tüm tazminat mağdurlarının tazminatları ödensin.
  • Beş kesintileri ödensin.
  • Madenlerde gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları yerine getirilsin.
  • İşten atılan işçiler derhal geri alınsın.”

Açıklama, “Ölmek var dönmek yok” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile son buldu.

MA – ANKARA