Fevzioğlu’ndan ‘Yargı Reformu’ övgüsü: Her sorun çözüldü

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı reformunu, “Son 20 yıldır neredeyse tüm baro başkanlarımızın çözülsün diye kamuoyunun gündemine taşıdıkları, hatta baro seçimlerinde seçim kampanyalarına mevzu ettikleri hemen her konu, daha ilk yargı paketinde çözülmüş durumda.” şeklinde savundu.

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Giresun’da Karadeniz 18’inci Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı’ndan (AA) alınan bilgilere göre; Bazılarının yargı reformunu “çok önemsiz, hiçbir soruna çözüm sağlamadı” diye itibarsızlaştırmak istediğini savunan Feyzioğlu, “Ancak şöyle baktık biz baro başkanlarımızla, son 20 yıldır neredeyse tüm baro başkanlarımızın çözülsün diye kamuoyunun gündemine taşıdıklarını, hatta baro seçimlerinde seçim kampanyalarına mevzu ettikleri hemen her konu, daha ilk yargı paketinde çözülmüş durumda. Birazcık sabır. Galiba biraz sabırsız bir toplumuz.” diye konuştu.

‘Yargı reformu Türkiye’de bir ferahlama sağlayacak’

Paketin yeni çıktığını ve uygulanması için çeşitli sürelerin olduğunu belirten Feyzioğlu, “Onların tamamı hayata geçirildiğinde gerçekten Türkiye’de bir ferahlama sağlayacak. Meslektaşlarımıza da gündelik önemli gelişmeler sağlayacağına biz inanıyoruz.” dedi.  Yargıya güvenin arzu ettikleri seviyenin çok altında olduğunu, bunun iki çözümü bulunduğunu söyleyen Feyzioğlu, çözümlerden birinin de sisteme ilişkin değişiklikler yapılması olduğunu anlattı. Feyzioğlu, “Günü geldiğinde, ki bize göre gelmiştir, HSK’nın yapısının Meclis’te uzlaşarak, çoğulcu katılımcı bir anlayışla ve tam demokratik bir şekilde anayasa değişikliği yoluyla çözülmesi, bu bizim önerimiz.” dedi.

‘Yeşil pasaportla sembolik anlamda da eşitliğin teyit edilmesidir’

Avukatlara önemli müjdeleri olduğunu belirten Feyzioğlu, “İnşallah Sayın Bakanla birlikte vereceğiz. Güzel adımlar atılıyor” dedi. Meselenin ”avukatın cebinde yeşil pasaport bulunması” meselesi olmadığını belirten Feyzioğlu, “Tüm mesele, vatandaşı savunan avukatın kürsüdeki hakim ve savcıyla sembolik anlamda da eşitliğinin teyit edilmesidir. O eşitliğin teyit edilmesi, vatandaşın savcı karşısında, vatandaşın hakim karşısında bir güç olduğunun, eşit bir unsur olduğunun teyididir.” diye konuştu. Türkiye’nin Suriye politikası üzerinde de çalışmak zorunda olduklarını söyleyen Feyzioğlu, Cenevre’de Suriye Anayasası’nın baştan yazıldığını, burada da aktif olmayı talep ettiklerini aktardı.

TBB Başkanı Metin Fezioğlu

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin soruya Feyzioğlu, olayın son derece üzücü olduğunu olayın tüm ayrıntılarının Giresun Barosu Başkanı Soner Karademir’in organizasyonunda takip edildiğini belirtti. Feyzioğlu, idamla ilgili yöneltilen soruya ise şu yanıtı verdi: “Bizim görüşümüz bu konuda çok nettir; Biz karşıyız, bilimsel verilerle karşıyız. İdamın suçları önleyici gücünün ya da caydırıcı etkisinin olmadığı eldeki bilimsel verilerle sabit.” dedi.

Rabia Naz Vatan olayında yakında karar çıkacak

Giresun Barosu Başkanı Karademir ise Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin soru üzerine şöyle konuştu: ‘Yakın zamanda bir karar çıkacak gibi görünüyor. Biz hukukçuyuz, özellikle de bir çocuğumuzun, yavrumuzun hayatının söz konusu olduğu bir ceza soruşturmasında konunun sadece sosyal medyada tartışmaktan çok çok daha önemli ve hassas olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle gerçeğin ortaya çıkarılması için dosyaya müdahale talebinde bulunup müdahil olduk.” (GİRESUN AA)