Gazetecilere yönelik ihlaller için Meclis araştırma talebi

HDP İzmir Milletvekili Kemalbay, gazetecilere yönelik hak ihlallerinin araştırılmasını ve tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması istedi.

HABER MERKEZİ – HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, gazetecilere yönelik hak ihlallerinin araştırılması, basın hak ve özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması, tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşturulması amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Kemalbay, önergenin gerekçesinde AKP hükümetinin 17 yıllık iktidarı döneminde muhalif basına yönelik baskılarını arttırdığına dikkat çekti. Hükümetin farklı görüşleri gayrimeşru ilan ettiğini belirten Kemalbay, gazetecilik mesleğinin pratiklerini suçmuş gibi cezalandırdığını kaydetti.

‘Son 5 yılda işkence sistematik olarak uygulanıyor’

Kemalbay, Türkiye’nin Paradise Papers (Cennet Belgeleri) ile ilgili bir gazeteciyi yargılayan dünyadaki tek ülke olduğuna vurgu yaptı. Kemalbay, Türkiye’nin Uluslararası Basın Endeksi’nde 157’inci sırada olduğuna işaret etti. İşkencenin yaygın bir uygulama haline dönüştüğüne işaret eden Kemalbay, “Özellikle son 5 yılda işkencenin sistematik olarak uygulandığını gösteren çok sayıda insan hakları raporu bulunmaktadır.” dedi.

‘İktidarı eleştiren gazeteciye yaşam hakkı tanınmıyor’

Kemalbay, şunları kaydetti: “Sokak ortasında gazeteciye silahlı saldırı, fiziki saldırı, kolluk tarafından darp edilme, işini yapmasını engelleme, itibarsızlaştırma, tehdit etme, cinsel taciz, ajanlık teklif etme gibi pek çok sorun yaşanmaktadır.”

Gazetecilere karşı yargının sopa olarak kullanıldığını belirten Kemalbay, üniversitelerde ders veren gazetecilerin işlerine son verildiğini ifade etti. Kemalbay, “Davetli oldukları panelleri, konferansları engelleyerek iktidarı eleştiren sorgulayan gazeteciye yaşam hakkı tanınmadığı açıkça gösterilmektedir.” diye kaydetti. Kemalbay, kolluk kuvvetlerinin darp, yaralama ve hatta ölüme sebebiyet verdiği davaların sonuçsuz kaldığına dikkat çekti.

‘Demir ve Aydın işkence altında gözaltına alındı’

Kemalbay, Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Rurken Demir ile Jinnews muhabiri Melike Aydın’ının evlerinin hukuksuzca basıldığını belirtti. Kemalbay, gazetecilerin işkence altında gözaltına alındıklarını kaydetti. Kemalbay, Demir ve Aydın’ın yapmış oldukları haberler nedeniyle “örgüt adına faaliyet yürütmek” suçlaması ile tutuklandıklarına dikkat çekti.

Aydın ile Demir’in TGS avukatı görüşmelerinde işkence gördüklerini açıkladıklarına vurgu yaptı. Gazetecilerin, Alsancak Devlet Hastanesi’nde adli muayenede doktorun “Sen direnmesen aslan parçalarım böyle yapmazdı” şeklinde sözler sarf ettiğini belirttiklerini kaydetti.

Kemalbay, Aydın ve Demir’in başvuru ve açıklamalarında sadece ters kelepçe nedeniyle rapor yazıldığını ifade ettiklerini belirtti. Kemalbay, “Çıplak aramaya ve küfre maruz kalınması itirazları polis memuru tarafından ‘evde aratmazsan nezarette dört kişi arar’ şeklinde tehdit edildikleri, ajanlık teklif edildiği yer almaktadır.” dedi.

İşkencenin insanlık suçu olduğunu ve zaman aşımının olmadığını belirten Kemalbay, gazetecilere yönelik ev baskınları, gözaltı, tutuklama ve baskıların devam ettiğine işaret etti.