Gergerlioğlu: Başörtüsü diye geldiler insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar

Emniyetteki çıplak aramalara tepki gösteren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Başörtüsü başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 

Gergerlioğlu, emniyette çıplak arama iddialarına ilişkin, “Bu hukuksuzluğun, cinsel istismarın bitmesini istiyorum ama bakanlıklar, kurumlar bunu uygulamaya devam ediyorlar. Ben bu konuları yıllardan beri anlatıyorum, yüzlerce defa bu konuları götürdüm üstünü örttüler, bir şey yapılmadı. Daha sonra 31 Ağustos’ta Uşak Emniyeti’nde 30’a yakın üniversite öğrencisi çıplak aramaya maruz bırakıldı. Utanç vericiydi bu” dedi.

Binlerce mesaj geldi

Mağdurlarla konuştuğunu ve utanç verici cinsel tacize uğradıklarının ortaya çıktığını belirten vekil, “Sosyal medyada kadınlara çağrı yaptım, kabullendiğiniz müddetçe bunlar devam eder dedik ve binlerce ileti geldi. Bu çirkin uygulamayı bitireceğiz” dedi.

“Başörtüsüyle geldiler…”

“Diyor ki, ‘Vekilim Muğla Cezaevi’ne girerken çıplak arama yaptılar. Rutin bir işlem değildi. İlk gördüğümde anlamamıştım ama iç çamaşırıma kadar çıkarttırıp çök-kalk yaptırdıklarında gözlerim doldu. Ben başörtülüyüm. O gün hiçbir şey söyleyemedim. Kötü muameleden suç duyurusunda bulunabilir miyim?’ Bulun kardeşim. Herkes bulunsun. Çünkü işkencede zamanaşımı yoktur! İşkence bir insanlık suçudur. Burası nasıl bir ülke? Başörtüsü başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar.” 

MA