Gergerlioğlu Oktay’a: Öldürülen Kürtleri neden inkar ediyorsunuz?

HDP Milletvekili Gergerlioğlu da, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “Öldürülen Kürtleri neden inkar ediyorsunuz?” diye sordu.

HDP Milletvekili Dede, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara ilişkin resmi açıklamalarda “dur ihtarına uyulmaması sonucu havaya ateş açıldığı” gerekçesine dikkat çekerek, “Bu insanlar tabii, orada havada yaşıyor, ne zaman havaya ateş açılsa insanlar vuruluyor, yer çekimi yok Derecik’te.” dedi.

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler, Cumhurbaşkanlığının 2021 yılı bütçesi ile devam etti. Muhalefet milletvekilleri (Gergerlioğlu) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, yaşam hakkı ihlalini tüm resmi kurumların el birliğiyle örtbas etmeye çalıştığını savunarak, şöyle konuştu:

“Her cinayetten sonra Hakkari Valiliğinin duyuru şablonu hazırdır, kopyala yapıştır yapılır sürekli. Açın bakın Hakkari Valiliğinin internet sitesine, tüm açıklamalar bu minvaldedir. ‘Güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız ölmüştür.’ Bütün havaya yapılan uyarı atışlarında bir vatandaş hayatını kaybediyor.”

‘Kaçakçı bile olsa cezası görüldüğü yerde infaz edilmek midir?’

Hatta bazı açıklamalarda çok daha ileriye gidilerek soruşturmayı yürütecek adli makamlara telkin ve tavsiyede bulunan bir Valilik olduğunu belirten Dede, “Daha çocukların cansız bedenleri olay yerindeyken hemen Valilik ‘Dur’ ihtarı yapıldığını ve kaçakçılık suçunun işlendiğini ilan ediyor. Kaçakçı bile olsa -ki yine söylüyorum değiller- kaçakçılığın cezası görüldüğü yerde infaz edilmek midir?” dedi.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede

‘Öldürülen insanların neredeyse tamamı olay yerinde bekletiliyor’

Öldürülen insanların neredeyse tamamının olay yerinde bekletildiğini ifade eden Dede, “Müdahale edilse yaşama şansları belki olabilecek. Yanı başında bekleniliyor hatta kimsenin yardım etmesine dahi izin verilmiyor.” diye konuştu.

‘Sürmi İnce çocuklarına yemek götürürken asker kurşunuyla katlediliyor’

Dede, şöyle devam etti: “Bakın, Sürmi İnce, 55 yaşında bir anne. 18 Temmuz 2016’da Yüksekova ilçesine bağlı büyük çiftlik beldesinde ot biçen çocuklarına yemek götürülürken asker kurşunuyla katlediliyor. Yerel mahkeme failine üç yıl dört ay ceza veriyor. Yalnız, üst mahkeme yani istinaf mahkemesi bu cezayı çok buluyor. Sorumluluğu kaldıran nedenlerle verilen 3 yıllık cezayı bile çok görüyor. Ceza sorumluluğunu ortadan kaldıran neden ne? Sürmi İnce’nin Kürt olması, Hakkâri’de olması.”

‘4 insan güpegündüz zırhlı araçtan ateş açılması sonucu hayatını kaybetti’

8 Ekim 2016’da Hakkâri Yüksekova’da güpegündüz çarşı merkezinin ortasında 4 insanın kobra tipi zırhlı araçtan ateş açılması sonucu hayatını kaybettiği olayı da hatırlatan Dede, şunları ifade etti:

“Faili ne kadar yatıyor biliyor musunuz? Bir yıldan az, 4 insanın faili bir yıldan az cezaevinde kalıyor. Bugün, sırf düşüncelerini söylediklerinden dolayı, muhalif olduklarından dolayı insanlar yıllarca cezaevinde kalabiliyor ama 4 kişinin katili bir yıldan az cezaevinde kalıyor.”

‘Sertip Şen askeri bölgeden izin alarak hayvanlarını otlatmaya gittiği yerde katlediliyor’

Yüksekova’da çoban olan 46 yaşındaki Sertip Şen’in de Onbaşılar Köyünde askerî bölgeden izin alarak hayvanlarını otlatmaya gittiği yerde katledildiğini aktaran Dede, şunları ifade etti:

“Ve saatlerce ve saatlerce ona müdahale edilmiyor orada bekletiliyor. Pancar toplamaya giden kadınlar, Sertip Şen’i sırtına alarak köylerine getiriyorlar, ambulans bekletiliyor ve kan kaybından Sertip Şen de hayatını kaybediyor. Babası biliyor musunuz ne diyor? ‘Hakkâri’de bir çoban vurulmuş, kimin umurunda.’”

‘Sertip Şen’in faili dışarda kol geziyor’

Sertip Şen cinayetinde yine balistik inceleme sonucu olayın failinin bulunduğuna işaret eden Dede, “Fail ‘Silahın çalışıp çalışmadığını kontrol ederken silahın ateş aldığını’ beyan etmiş ve bu şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, faili dışarda kol geziyor.” dedi.

‘Ne zaman havaya ateş açılsa insanlar vuruluyor’

14 yaşındaki Vedat Ekinci adlı çocuğun da yine askerler tarafından ateş açılması sonucu hayatını kaybettiğini anlatan Dede, şunları ifade etti:

“Hakkâri Valiliği, olaya ilişkin açıklamasında yine şablon, kalıp olan bir açıklama; dur ihtarı yapıldığını, dur ihtarına uyulmaması sonucu havaya ateş açıldığını… Bu insanlar tabii, orada havada yaşıyor, ne zaman havaya ateş açılsa insanlar vuruluyor, yer çekimi yok Derecik’te.”

Gergerlioğlu Oktay’a: Öldürülen Kürtleri neden inkar ediyorsunuz?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “Öldürülen Kürtleri neden inkar ediyorsunuz? Binlerce faili meçhulleri niye inkar ediyorsunuz?” diye sordu.

Oktay: Piknik yapana ateş edilmiyor

Oktay ise, HDP milletvekillerinin anlattığı olaylara karşı çıkarak, “Havaya ateş açılan, ölen öldürülen ya da askerimize dil uzatılması son derece yakışıksız ithamlar. Piknik yapana ateş etmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş

Beştaş: Bizim söylediğimiz her şeyin belgesi var

Oktay’ın konuşmasının ardından söz alan HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş şunları ifade etti:

“Bu yöntemi ve bu dili reddediyoruz. Anadolu’dan görünüm programı sunuyor adeta. 90’lı yıllarda nasıl bir sunum varsa şu anda aynısını söylüyor. Halkın iradesini reddediyor. Biz vekilleri aşağılamaya çalışıyor ama fark etmediği bir şey var; bizim söylediğimiz her şeyin belgesi var. O fotoğrafları getirerek hiçbir şeyi ispatlayamaz. Bizim hatiplerimiz buradan tek tek olay yeri vererek, valilik açıklamasıyla, emniyet açıklamasıyla, savcılık soruşturması, mahkeme kararlarıyla konuştu. Bize gelip hamaset yapmasın.”

16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın piknik yaparken arkasından tek kuşunla öldürüldüğünü belirten Beştaş, “Bu valilik açıklamasında yine ‘seken kurşun’. Kürtleri vuran kurşunlar ya sekiyor ya havaya ateş açılıyor. Size 50 tane valilik açıklaması getirebilirim.” dedi.

‘Sayarak bitiremeyeceğimiz kadar cinayet var ortada’

Oktay’ın kendileriyle değil halkla alay ettiğini söyleyen Beştaş, şu ifadeleri kullandı: “Burada bizimle değil halkla alay ediyor. Şu anda Özcan Erbaş’ın ailesi ne hissediyor? 33 Roboskili genç savaş uçaklarıyla öldürüldü onların aileleri ne hissediyor? Hiçbir cinayeti kabul etmedi. Bunu kabul etmeyiz, size Şerali Dereli’yi burada defalarca söyledik. Servet Turgut’u, Ceylan Önkol’u, Uğur Kaymaz’ı söyledik. Sayarak bitiremeyeceğiniz kadar cinayet var ortada, bu şekilde reddederek bütün konuşmalarınız böyle asılsız ve yalan. Yalan üzerine konuşuyorsunuz.”

MA – ANKARA