Gürer: Buğday üreticisine dönüm başı 60 lira kalıyor, çiftçi üretimden vazgeçebilir

CHP’li Ömer Fethi Gürer, 2020 yılı için açıklanan hububat ve bakliyat taban fiyatlarının düşük olduğunu belirterek, “Üreticiye dönüm başına 60 lira kalıyor. Çiftçi üretimden vazgeçebilir” dedi.

15 yılda 2 milyon hektar buğday ekim alanının azaldığına dikkat çeken Gürer, “Çiftçimize vermediğimiz destek, ithalat ile yabancı çiftçiye verilecek” dedi.

Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan hububat ve bakliyat taban fiyatlarındaki artış oranları üzerinden değerlendirme yaptı.

Gürer, sert ekmeklik buğday taban alım fiyatının ton başına 1.350 biradan 1.650 liraya, arpa taban alım fiyatının ise ton başına 1.100 biradan 1.275 liraya yükseltildiğini, hububatta ton başına prim ve destek ödemesinin ise 230 lira olarak açıklandığını anımsattı. Gürer, “Kırmızı mercimekte ton başına 3.500 lira yeşil mercimekte 3.200 lira, nohutta ise 3.350 lira fiyat belirlendi. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 TL olarak açıklandı” dedi.

Geçen yıl yüzde 29 artış bu yıl yüzde 22’ye düştü

Açıklanan bu fiyatların çiftçilerin beklentilerinin altında kaldığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl 1.050 lira olan sert ekmeklik buğday fiyatı, yüzde 29 oranında artışla 1.350 liraya yükseltilmişti.  Çiftçi o süreçte maliyetini zor çıkardı. Bu yıl maliyet oranlarındaki artış, korona virüsle salgını nedeniyle buğdaya olan talep artışı ve bazı ülkelerin buğdayda ihracat kısıtlamasına gitmesi gibi nedenlerle, hububat taban fiyatlarında en azından yüzde 35 oranında bir artış bekleniyordu. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan taban fiyatları yüzde 22’ler seviyesinde kaldı ve sert ekmeklik buğday fiyatı 1.650 lira oldu. Bu rakam üreticilerin umduğu ve beklediği bir rakam değildi” diye konuştu.

Taban fiyatları, borsa fiyatlarından daha düşük

Gürer, bazı bölgelerdeki borsalarda ekmeklik buğday fiyatlarının 1.715 lira ile 1.765 lira arasında işlem gördüğüne de vurgu yaparak, “Buğday borsalarında 1.700 liranın altında buğday fiyatı işlemi yokken, Cumhurbaşkanının buğday taban alım fiyatını 1.650 lira olarak açıklaması, üreticiyi mutlu etmedi” dedi.

Dünya piyasalarının altında

Gürer, dünya borsalarındaki buğday fiyatlarıyla, Türkiye’de açıklanan taban fiyatları arasındaki farka da dikkat çekerek, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday ithalat alım fiyatını 230 dolar olarak belirlemiş. Görünen o ki yurt dışı piyasası artış olacak ve ithalat ile çiftçimize vermediğimiz destek, yabancı çiftçiye verilecek” diye konuştu.

Üreticiye dönüm başına 60 lira kalıyor

Ülkemizde tarımın girdi maliyetlerinin sürekli artış gösterdiğini de belirten CHP’li Ömer Fethi Gürer, artan enflasyon oranlarına bağlı olarak gübre, mazot, ilaç ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik giderlerinin her yıl yüzde 50-60 arasında arttığına dikkat çekti. Gürer, “Bu artışlar ışığında bir dönüm tarladan ortalamada 300 kg buğday elde edildiği ve bunun maliyetinin de 500 lirayı bulduğu hesaplandığında, açıklanan taban fiyattan satabilse bile üretici dönüm başına elde edeceği gelirden eline bir şey kalmayacak” dedi.

Çiftçi, üretimden vazgeçebilir

Gürer, artan maliyetler, salgın nedeniyle hububata olan talep fazlalığı ve diğer tüm etmenler göz önüne alındığında, açıklanan taban fiyatın çiftinin beklentilerini karşılamadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Hububata olan talebin arttığı bir ortamda, en azından dünya piyasalarına yakın bir fiyat açıklanmış olsaydı, destekleme fiyatlarında beklenen artış yapılmış olsaydı, üreticilerimiz önümüzdeki yıl daha fazla üretim için girişim yapabilirdi. Bu fiyatlar doğrultusunda belki de üretici buğday üretiminden başka yapacağı iş olmadığı için buğday ekmeye devam edecek ve bu konuda daha çok buğday ithal etmek zorunda kalacağız.”

Tüm dünyanın gördüğünü AKP hükümeti göremedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububatta, bakliyatta bir zamanlar kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olan Türkiye’nin ne yazık ki son 17 yılda uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle ithalata bağımlı bir ülke haline getirildiğini söyledi:

“Korona virüs salgını gösterdi ki tarım ülkelerin en çok önem vermesi gereken sektörlerin başında geliyor. Tüm dünyanın gördüğü bu gerçekliği ne yazık ki AKP hükümeti görmedi ve hububat taban alım fiyatlarının, çiftçilerin beklentilerinin çok altında bir rakamla açıkladı.”

Buğday üretim alanı 2 milyon hektar azaldı

“Türkiye’de 7 milyon hektar alanda ortalama 19 milyon ton buğday üretimi yapılıyor. Son 15 yılda buğday üretim alanı yaklaşık 2 milyon hektar daraldı. Ülkemizde ithalatla birlikte 25 milyon ton buğday tüketimi var. Ülkemizin her yıl 20 milyon ton buğday üretim kapasitesi de mevcut. Bu artırılabilir. Yeter ki çiftçi desteklensin, taban fiyatları makul seviyelerde olsun.”