Gürer: Üretici, Niğde-Ankara geçiş ücreti için yarım ton patates satmak zorunda!

CHP Milletvekili Gürer, Niğde-Ankara otoyolundaki geçiş ücretlerinin yüksekliğine tepki göstererek, “Maliyeti 1 lira olan patatesini 60 kuruşa bile satamayan üretici, Niğde-Ankara arasındaki bir seferlik gidiş geliş ücretini ödeyebilmek için yarım ton patates satmak zorunda.” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 ve 3. Etabı 4 Eylül 2020’de 2’inci ve son etabı ise 16 Aralık’ta ulaşıma açılan ve “akıllı yol” olarak lanse edilen Niğde-Ankara otoyolunda geçiş ücretine ilişkin açıklama yaptı.

Niğde-Ankara arasındaki yolun 6 Aralıkta ulaşıma açıldığında 112 lira olduğunu 1 Ocak itibariyle 148 liraya çıkarıldığını hatırlatan Gürer, “Ankara’ya gidiş geliş yapan Niğdeli patates üreticisi 296 lira yol geçiş ücreti ödüyor. Maliyeti 1 lira olan patatesini 60 kuruşa bile satamayan üretici, Niğde-Ankara arasındaki bir seferlik gidiş geliş ücretini ödeyebilmek için yarım ton patates satmak zorunda.” dedi. 

Asgari ücretin 2 bin 830 lira olduğunu hatırlatan Gürer, asgari ücretlinin Niğde’den Ankara’ya bir seferlik gidiş-geliş için maaşının 10’da 1’inden fazlasını ödemek zorunda kaldığına dikkat çekti. Gürer, “El insaf! Bu kadar fahiş fiyat olmaz, Ankara’ya gidip gelmek için yarım ton patates satmak zorunda kalan bir üretici bu yolu nasıl kullansın?” diye sordu.

‘Yolu hiç kullanmayanlar bile vergileriyle yola para ödeyecek’

Yap-işlet- devret modeliyle yapılan yollarda adeta bir “soygun düzeninin” işlediğine de işaret eden Gürer, şöyle konuştu:

“Devlete ait otoyol olan 180 kilometre uzunluğundaki Niğde-Adana arası 19 TL. Üstelik bu yolda 8-9 tane de tünel var. Adana –Gaziantep arasındaki devlet otoyolu 12 TL. Ancak yap-işlet-devret modeliyle yapılan Niğde-Ankara arası 148 TL. Arada dağlar kadar fark var. Ayrıca geçiş garantili olduğu için, belirlenen sayıda araç geçmemesi halinde yolu yapan firmaya döviz üzerinden yüksek miktarlarda paralar ödenecek. Bu yolu hiç kullanmayanlar bile vergileriyle kullanmadıkları yola para ödeyecek.” 

‘Mesafede bir kısalma yok’

Yetkililer tarafından 275 kilometre olarak açıklanan yolun aslında mevcut Niğde-Ankara arasındaki devlet karayolundan daha kısa olmadığına işaret eden Gürer, “Ankara-Gölbaşı ile Niğde-Yeşilgölcük arası 275 kilometre olabilir. Ancak her iki şehrin merkezleri de dikkate alındığında Ankara-Niğde arası, mevcut devlet karayolunun uzunluğu olan 317 kilometreye denk geliyor. Yani yeni yol ile eski yol arasında mesafe bakımından bir kısalma yok.” dedi. 

Bu durumda süre bakımından da bir kısalma olmayacağını dile getiren Gürer, “Aynı hızla giden araçlar yeni yolda da eski yolda da aynı süre içinde Ankara’ya gidiyor. 4 saat 14 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düştüğü yönündeki resmi açıklamalar da gerçeği yansıtmıyor.” ifadelerini kullandı. 

Gürer, akıllı yol olarak lanse edilen Ankara-Niğde otoyolunun akıllı olmasını sağlayacak unsurların halen yapılmadığını belirterek, güzergâh boyunca yapılması gereken dinlenme tesislerinin ise halen inşa halinde olduğunu söyledi.

Yeni1Mecra