Hatay’da ÇED toplantına tepki: İzin vermeyeceğiz

Hatay Ekoloji Politik üyeleri, İskenderun’da yapılması planlanan taş ocağına ilişkin yapılacak ÇED toplantısına karşı olduklarını belirtti.

Yapılan açıklamada “Canlıların yaşam alanlarının ranta peşkeş çekilmesi için talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dendi.

Hatay Ekoloji Politik topluluğu üyeleri İskenderun’un Akçay Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı açıklama yaptı

Hatay Ekoloji Politik üyeleri, Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Akçay Mahallesi’nde yapılmak istenilen taş ocağına ilişkin 8 Nisan’da gerçekleştirilecek Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına tepki gösterdi. Konuya dair SYKP Hatay İl Örgütü binasında açıklama yapan Ekoloji Politik üyeleri adına Dr. Nihat Eraslan konuştu. 8 Nisan’da ÇED toplantısının yapılacağını belirten Eraslan, İskenderun’da Güzelköy, Bekbele ve Aşkarbeyli mahalleleri yakınında yapılması planlanan Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine karşı olduklarını dile getirdi.

‘İzin vermeyeceğiz’

“Bütün ovalarımız, dağlarımız, ormanlarımız ve arazilerimiz sermaye ve onun bitmeyen kâr hırsı yüzünden her gün yok edilirken, bu yıkıma bir yenisi daha eklenmek istenmektedir” diyen Eraslan, daha önce Arsuz’un Höyük Mahallesi’nde yapılmak istenilen ÇED toplantısını engellediklerini vurguladı. Eraslan, “Şimdi biz de aynı kararlılık ve dirençle söylüyoruz, ormanlarımıza, suyumuza, geleceğimize dokunamazsınız. Sermayenin kârları uğruna ezmeyecekleri, yok etmeyecekleri hiçbir şey yok. Biz de doğayı savunmaktan, insan ve emeği savunmaktan bir nebze bile geri durmayacağız. Turizm alanlarımızın, tarım alanlarımızın, temiz su kaynaklarımızın, ekolojinin, canlıların yaşam alanlarının ranta peşkeş çekilmesi için talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

MA / HATAY