DEVA Partisi’nden Soylu’nun AYM Başkanı’na sözlerine tepki: İstifa etmeli

DEVA Partisi, Anayasa Mahkemesi’nin şehirler arası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine tepki gösterirken AYM Başkanı Zühtü Aslan’ı hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi: İstifaya davet ediyoruz.

Mustafa Yeneroğlu

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) şehirler arası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine tepki gösterirken, AYM Başkanı Zühtü Arslan’a “Niye polis koruması alıyorsun, niye eskortlarla geziyorsunuz. Ben varım sen var mısın, Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı?” sözleriyle yüklenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, DEVA Partisi’nden tepki geldi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Soylu’nun istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Twitter’dan Soylu’nun AYM Başkanı’na yönelik sözlerini eleştiren Yeneroğlu, şunları kaydetti: 

“Anayasa’ya göre; “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.”

Ciddiye almıyor olsa da buna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dahildir.

İçişleri Bakanını istifaya davet ediyoruz

4 yıldır içişlerinden sorumlu Bakan, Anayasa Mahkemesi Başkanına araba ile kendi ülkesinde tek başına yolculuk yapabilmenin, bisikletle işe gelip gidebilmenin ne kadar tehlikeli olduğunu bizzat itiraf ediyor. Birisi ona bundan kendisinin sorumlu olduğunu hatırlatabilir mi acaba?

İşkence ve kötü muameleye onay veren, AYM Başkanı’nı hedef alan, görev alanı olan cadde ve sokaklardaysa güvenlik zaafiyeti olduğu ikrarında bulunan İçişleri Bakanı demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla tezat içerisindedir. İçişleri Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz.”