Koronavirüs testi pozitif çıkan Kadir Şeker’in tahliye talebi reddedildi

Ayşe D.’yi darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye talebi reddedildi.

SEGBİS ile duruşmaya katılan Şeker, savunmasını yüz yüze yapmak istediğini belirterek tahliyesini istedi.

Şeker, koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi.

Kadir Şeker

Konya’da Ayşe D.’yi darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker’in yargılanmasına başlandı. Şeker hakkında, “Haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

‘Savunmamı ayrıntılı olarak yüz yüze yapmak istiyorum’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Şeker, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında tutuklu bulunduğu Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Daha önce verdiği ifadelerini tekrarlayan Şeker, öldürme kastıyla hareket etmediğini belirterek “Savunmamı ayrıntılı olarak yüz yüze yapmak istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

‘Suçta herhangi bir kasıt yok’

Şeker’in avukatlarından Seyhan Candan da suç vasfının değişeceğine inandıklarını vurgulayarak, sanıkla maktulün hiçbir tanışıklılığının olmamasının suçta herhangi bir kasıt olmadığının göstergesi olduğunu savundu. Candan, müvekkilinin eğitim hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi, salgından korunabilmesi için bu aşamada tahliye edilmesini talep etti.

‘Suç meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmeli’

Şeker’in avukatı Hasan Hüseyin Uyar da müvekkilinin suçunun meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Şeker’in avukatlarından ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ da Şeker’in kaçma ve delilleri karartma ihtimalinin bulunmadığını belirterek, adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti.

‘Testim pozitif çıktı sağlık durumum iyi’

Aladağ, medyada yer alan haberler üzerine Şeker’e “Sağlık durumun nasıl?” diye sordu. Şeker ise, koronavirüs testinin pozitif çıktığını ancak sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Haziran’a erteledi. Şeker’in tutukluluk durumu ise 27 Mayıs’ta yeniden değerlendirilecek.

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ

Baro Başkanı Aladağ: İddianameyi kabul etmiyoruz

Öte yandan Şeker’in avukatı olan Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, duruşma sonrası Konya Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yaptı. Şeker hakkında düzenlenen iddianameyi kabul etmediklerini belirten Aladağ, “Olay kasten adam öldürme değildir. Yaralama kastı belki kabul edilebilir. “ dedi. Kadir’in gayrı ihtiyari, istemeden, yalnızca korunma amaçlı üzerinde bulundurduğu bıçağı kullanmak mecburiyetinde kaldığını belirten Aladağ, “Tarafları tanımıyor, vatandaşı öldürme kastı asla yok.” şeklinde konuştu.

‘Kadına yönelik şiddet failleri tahliye ediliyor’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platorformu da, twitter hesabından Şeker’in tutukluluğunun devamına karar verildiğini paylaşarak, “Korona testi pozitif çıkan Kadir hastaneden cezaevine geri gönderildi. Kadına yönelik şiddet failleri korona nedeniyle tahliye edilirken, şiddeti durdurmak istediği için hapsedilen #KadirŞekereAdalet istiyoruz.” dedi.