HDP koronavirüs salgınına karşı 12 maddelik ekonomik güvence paketi açıkladı

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, halkın tamamını koruyacak 12 maddelik paket açıkladıklarını duyurdu

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve  Virüsle Mücadele Kriz Koordinasyon Merkezi Eş Sözcüsü Garo Paylan, HDP’nin Korona Virüse Karşı Ekonomik Güvence Paketini açıkladı. Mecliste açıklama yapan Paylan şunları söyledi: 

Ekonomik krize karşı özellikle dar gelirlileri işsizleri, yoksulları, emekçileri nasıl koruyacağını söylüyor. Bu çağrıyı yaparken demokratik ülkeler işi güvence altına alıyor, işçiye ‘senin işin güvence altında sen evde kal, senin maaşın güvence altında, sen ücretli izne çıkacaksın’ diyor. 

Bu vatandaş evde kalıp taş mı yiyecek?

‘Evde kalırken gelirin azalacağı için doğalgazı, elektriği, suyu erteliyorum veya siliyorum’ diyor demokratik ülkeler. Aynı zamanda demokratik ülkeler vatandaşına evde kal çağrısı yaparken bütün banka kredilerinin ödemelerini durduruyorum diyor. Haftalardır hükümet vatandaşlarımıza evde kal diyor ama evde kalacak vatandaşlarımızın ne yiyeceğini ne içeceğini, faturalarını kimin ödeyeceğini söylemiyor. Taş mı yiyecek bu vatandaşlarımız evde kalıp? Bununla ilgili tedbirleri konuşmuyoruz.”

Ekonomik istikrar paketi yüzde 1’i koruyor

Paylan hükümetin açıkladığı paketi eleştirirken şunları dile getirdi:

“Neymiş efendim, ekonomik istikrar kalkanı paketiymiş. Bu kalkan bir şemsiye, kimi koruyor? Altında yüzde 1 var onu koruyor. 100 milyarlık paket açıkladık diyorlar, 100 milyarlık paketin 99 milyonu işte o yüzde 1’lik zenginlere gidiyor. Maalesef yoksul vatandaşlarımıza bu kalkandan kolonya düşüyor. Bütün vatandaşlarımız ekonomik açıdan büyük bir kaygı yaşıyorlar, işiyle, aşıyla ilgili kaygı yaşıyorlar ve onlara önerilen tek şey kolonya.”

Garo Paylan, 12 maddelik paketi Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

Paylan daha sonra 12 maddeden oluşan “Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketini” açıkladı:

 1. Kira ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
 2. Bankalara olan bütün kredi ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
 3. Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet, ihtiyaç sınırına kadar, salgın süresince ücretsiz olmalıdır.
 4. İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. KOBİ’lere sağlanacak bütün destekler bu şarta bağlı olmalıdır.
 5. Faaliyetini durduran işyerlerinde işçiler ücretli izne çıkarılmalı, işçilerin SGK primleri ve işçiler üzerinden alınan tüm vergiler devlet bütçesinden karşılanmalıdır.
 6. Ücretli izne çıkarılan işçilerin maaşlarının yüzde 50’si işveren tarafından, yüzde ellisi 3.000 TL’yi aşmamak üzere devlet bütçesinden karşılanmalıdır.
 7. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, tüm işsizlere kayıtsız şartsız doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.
 8. Faaliyeti durdurulan esnafların zararı tazmin edilmelidir. Salgın süresince kira ve vergi ödemeleri durdurulmalıdır.
 9. Çiftçi destekleri hemen ödenmelidir. Çiftçi borç ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
 10. Öğrencilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borçları silinmelidir.
 11. En düşük emekli aylığı 2.400 TL olmalıdır.
 12. Günlük, ev eksenli çalışan, yalnız yaşayan ve çocuklarına bakmak zorunda olan alt gelir grubundaki kadınlara, doğrudan gelir desteği yapılmalıdır.

Bu paket işçi, işsiz ve dar gelirliyi koruyacaktır

Paylan, payet ile işçi, işsiz, KOBİ’lerin konulacağını belirterek, “”Dar gelirli vatandaşların işi ve aşı güvence altına alınmış olacaktır. Kira, faturalar, banka kredileri gibi ödemeleri durdurulan dar gelirliler, salgın süresince; gıda, sağlık, temizlik gibi yaşamsal ihtiyaçlarına daha çok kaynak ayırabilecektir” diye konuştu.

Bütün partileri ve siyasi aktörleri göreve çağıran Paylan, “Biz Meclis’e halkımızı güvenceye alan paketi sunuyoruz” şeklinde konuştu. ANKARA