HDP yüzlerce partilinin katıldığı online bayramlaşma gerçekleştirdi

HDP; il, ilçe örgütleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri, MYK üyeleri, Kadın ve Gençlik Meclisi üyeleri ve parti çalışanlarının dahil olduğu online bayramlaşma programı düzenledi.

HDP yöneticilerinin ailece dahil olduğu online bayramlaşma programına yaklaşık 450 kişi katıldı. Buluşmaya sürgündeki kimi HDP’liler de dahil oldu.

HDP’nin online bayramlaşma programı gerçekleştirildi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) pandemi koşulları nedeniyle bu yıl online gerçekleştirdiği bayramlaşma programına il, ilçe örgütleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri, MYK üyeleri, Kadın ve Gençlik Meclisi üyeleri ve parti çalışanlarının yanı sıra sürgündeki kimi HDP’liler de katıldı. Programa yaklaşık 450 kişi giriş yaptı.

Sürgünde bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, kutlamanın kendilerine güç verdiğini belirterek, mücadele eden herkesin bayramını kutladı. Ertan ve partililerin bayramlaşması sırasında duygulu anlar yaşandı.

Bayramlaşmaya HDP’li yöneticilerin aileleri de katıldı

HDP’li yöneticilerin aileleriyle bayramlaşma görüntüleri ile çocukların sesleri online buluşmaya renk kattı.

HDP Örgütleme Komisyonu Eş Sözcüsü Alican Önlü, bütün imkansızlıklara rağmen parti yöneticilerinin aileleriyle birlikte online bayramlaşmaya dahil olmasının güzel bir görüntü oluşturduğunu belirterek, “Sürgündeki arkadaşlarımızın katılması hepimizi mutlu etti. Bir yanımız eksik kaldı, rehin alınan arkadaşlarımız. Onların da en kısa sürede özgür olmasını diliyoruz, bunun için mücadele ediyoruz” dedi.

Katılan il ve ilçe yöneticileri barış, demokrasi, özgürlük taleplerinin hayata geçtiği bayramlar yaşanmasını dilerken, HDP Eş Genel Başkanları da kısa birer konuşma yaptı.

Pervin Buldan: Böyle bir görüntü karşısında duygulandım

Arkadaşlar öncelikle böyle bir görüntü karşısında duygulandığımı ifade etmek isterim. Çok iyi bir program oldu, emeği geçenlere teşekkür ederim. Partimizin genel yapısı var burada. Parti Meclisimiz, Kadın Meclisimiz, Gençlik Meclisimiz, MYK’mız, parlamento grubumuz, belediye eşbaşkanlarımız, sürgünde olan arkadaşlarımız, il ve ilçe yöneticilerimiz, danışman arkadaşlarımız yani partimizi ayakta tutan kadrolar burada. Ne güzel ne mutlu bize. Hepinizin bayramını kutluyorum, hayatını yitiren arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Rehin tutulan binlerce arkadaşımıza, başta seçilmiş olan ve rehin olarak tutulan yoldaşlarımıza buradan kucak dolusu selam ve sevgilerimizi gönderiyorum. Umut ediyor ve diliyorum ki bundan sonraki bayramlar hepimizin birbirimize sarılacağı bayramlar olur.

Her şart ve koşulda halkımızla birlikte olmaya devam ediyoruz

Bu bayramı da bir hüzün içerisinde gerçekleştiriyoruz. Özellikle pandemi koşullarında insanların sevdiklerine kavuşamadığı bir bayramı yaşıyoruz. Bu sadece bizim değil bütün dünyanın başına gelen felaketlerden biridir. Bu felaket de yönetilemez bir durumda olduğunu, özellikle iktidar partilerinin kendi ülkelerindeki yönetememe anlayışlarından dolayı zor geçtiğini belirtmek isterim. Bu ülkelerden biri de elbette bizim ülkemiz. Türkiye’de AKP ve MHP iktidarının yönetememesinden kaynaklanan zor koşullarda bayramı karşıladığımızı belirtmek isterim. Her şart ve koşulda halkımızla birlikte olmaya devam ediyoruz. Bizler bugün telefonlarla halkımızla mesajlaşıyoruz, bayramlarını kutluyoruz. Bu geleneği sürdürüyoruz. Pandemi koşullarında sağlık sorunları yaşayan, ilan bekleyen hasta olan binlerce insanımız var, onlara acil şifalar diliyoruz. Bu pandemi koşullarının bir an önce düzelmesini ve pandeminin hepimizin evini yurdunu terk etmesini canı gönülden diliyoruz.

Cezaevlerindeki ve sürgündeki arkadaşlarımız mücadelenin bir parçası olmaya devam ediyor

Bu bayram biraz hüzünlü bir bayram. Cezaevlerinde rehin olarak tutulan çok sayıda arkadaşımız var. Onlar mücadelenin bir parçası olmaya devam ediyorlar. Bu tutuklamaların haksız ve hukuksuz tutuklamalar olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Arkadaşlarımızın en kısa sürede özgürleşmesini ve ailelerine, halkımıza ve sevdiklerine kavuşmasını yürekten diliyorum. Yine halkımızın seçtiği yüzlerce binlerce arkadaşımız sürgüne gitti. O arkadaşların bayramını kutluyor ve onlarla da kısa sürede tekrar görüşebilme dileğimizi yineliyoruz. Buradan onların da bayramlarını kutluyoruz.

Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya yaratmak hepimizin en büyük sorumluluğudur

Dünya genelinde çok zorluklar var ama en büyük zorluklar bugün Ortadoğu’da yaşanıyor. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarıyla birlikte Türkiye’nin Güneye yönelik saldırılarıyla siviller hayatını kaybetti. Binlerce insanın vatanlarını terk ettiği ve kanının aktığı bir süreçte bu bayramı karşılıyoruz. Bundan sonraki bayramların çatışmasız, savaşsız ve barış içinde kutlandığı kardeşçe ve özgürce bir yaşamı inşa etmek hepimizin sorumluluğudur. En azından bundan sonra barış içerisinde bayramları kutlamayı temenni ediyoruz. Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya, kardeşçe bir geleceği yaratacağımız bir ülke yaratmak için bu mücadeleyi yükseltmenin koşullarını yaratmamız gerekiyor.

En güçlü olduğumuz dönemi yaşıyoruz, Türkiye halkına en fazla umut veren partiyiz

Bugünkü bu manzara hepimizin zihninde beyninde güzel bir yer edindi. Hiç kimsenin kaygılanmasına gerek yok. En güçlü olduğumuz dönemi yaşıyoruz. Türkiye halklarına en fazla umut veren partiyiz. Ötekileştirilen kadınların, gençlerin ve ezilenlerin umudunu gerçekleştiren bir partiyiz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, Karadeniz’den Kürdistan’a kadar nerede bir haksızlık, hukuksuzluk varsa ben inanıyorum bugün burada her arkadaşımız o haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısındadır. İşte bizi büyüten, bize güç veren moral veren budur. Halkımızın yaşadığı en ufak haksızlık, hukuksuzluk karşısında onların yanında olmak en büyük bayramdır bizlere. Halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Görüntülerde çocuklar da var, çocukların gözlerinden öpüyorum. Bayramları gerçek anlamında kutladığımız günlerin özlemini iletiyorum. Hepinize kucak dolusu selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Mithat Sancar: Bu bayramlaşma beni çocukluğuma götürdü, duygulandım

Hepinize merhaba, rojbaş! Değerli kardeşlerim, arkadaşlarım; 450’ye yaklaşıyor sayı. Gerçekten çok etkileyici bir tablo partimizin her kademesinde kardeşlerimizle, yoldaşlarımızla birlikte olmak bize güç veriyor. Çok güçlü ve geniş bir ailenin parçası olduğumuz duygusunu yaşadığımız bir tablo. Ben de duygulandım, çocukluğumun bayramlarına gittim. Kalabalık aile içinde bütün yakınlar, dostlar, akrabalarımızla geçirdiğimiz bayramların tadını yaşadım. Pandemiye rağmen bunu bize yaşatan bir partiye sahip olmaktan gurur ve onur duydum. Bu buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan bütün arkadaşlarımıza, Örgütlenme Komisyonumuza ve parti emekçilerimize buradan teşekkür etmek istiyorum.

Bizler hasret doluyuz: Arkadaşlarımızı ve halkımızı özgürleştirme sorumluluğumuz var

Bizler hasret doluyuz, kucaklaşmaya hasret kaldık. Pandemi nedeniyle bir araya gelemiyoruz ama pandemi olmasa da bir araya gelemeyeceğimiz arkadaşlarımız var. Bunların başında siyasi rehine olarak tutulan arkadaşlarımız geliyor, özellikle onlara hasretle sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz. Onlarla buluşmanın hasreti büyüyor. Ama bu hasret bize azim ve kararlılık veriyor. Onları ve halkları özgürleştireceğimiz günleri yakınlaştırmak ve gerçekleştirmek için daha fazla mücadele sorumluluğu bizi bekliyor. 

Büyük bir mücadele içindeyiz: Bayramı bayram gibi kutlamayı hak ediyoruz

Sürgünde arkadaşlarımız var. Onlara da hasretiz, onların da bu topraklarda ve bu toplantılarda bulunacağı zamanlar yakındır. Hep birlikte o günleri mutlaka getireceğiz. Bayramları en çok hak edenler iyilik için ve adalet için emek verenlerdir. Eğer bir konuda emeğiniz varsa özgürlüğü hak ederseniz. Kararlılığınızı kaybetmezseniz, inancınızı güçlü tutarsanız o özgürlüğe kavuşursunuz, hayatı bayram tadında yaşayacağınız günleri de yaratırsınız. Bizler böyle büyük bir topluluğunun içindeyiz. Böyle bir mücadele içindeyiz. O nedenle bütün zor şartlara ve içimizdeki hüzne rağmen, yaşadığımız bütün olumsuzluklara rağmen bayramı bayram gibi kutlamayı hak ediyoruz. Bütün insanlara böyle bir hayatı yaşatmak için mücadele ettiğimizin bilincindeyiz. Vicdanımızın rahatlığı bize bu gücü veriyor.

Bizler için mücadele ertelenmeden, geciktirilmeden yaşamın bir parçasıdır

Dünyada da ülkemizde de zor şartlar yaşanıyor. Bu zor şartlar, eğer mücadele edilmezse değişmez. Mücadele de her zaman aksamadan geciktirilmeden, ertelenmeden ve günlük hayatımızın bir parçası olarak yaşanması gereken bir şeydir. Bayramlarda da başka zamanlarda da bizler her daim bu amaçlar ve bu hedefler için emek sarf etmeye ve mücadeleye etmeye devam edeceğiz. İsteğimiz barıştır; bayramlar barış hasretini gerçekleştirmek için kutlanırlar. Bayramlar barışı sembolize ederler. Barış, kardeşlik, dayanışma ve adalet yaşadığımız coğrafyada, en başta Kürt halkı ve diğer mazlum halklar olmak üzere ülkemizde ötekileştirilen ve ezilen bütün insanlar için elzemdir. Bu bayram özgürlük ve adalet için mücadele edenlere kutlu olsun. Cejna me hemûyan pîroz û bimbarek be. Bayramımız kutlu olsun. 

Yeni1Mecra