HDP’li Katırcıoğlu: Ekonomide ciddi dalgalanmalar başlayacak

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, geçen hafta yaşanan gelişmeler karşısında ekonomide ciddi dalgalanmaların başlayacağını belirterek, “Faizlerin düşürülmesi piyasada dövizin artışına neden olacaktır.” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu Fotoğraf: MA

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, TBMM’de yaptığı basın toplantısında geçen hafta hem siyaseten hem ekonomik yönden verilen bazı kararların ülkeyi karmakarışık hale getirdiğini, aktörlerin, önlerini göremez durumda olduğunu belirtti. İktidarın siyasi ve ekonomik alanda aldığı kararların MHP ve kendi “yandaşlarına” karşı güven tazeleme olduğunu belirten Katırcıoğlu, şunları ifade etti:

“Bu kararlardan biri Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi, bir diğeri de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’yi kapatma kararı. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi, Gezi Parkı’nın İBB’den devralınarak bir vakfa geçirilmesi ve Kanal İstanbul için bazı adımlar atılması, kendi seçmeni ve yandaşlarına yönelik atılmış adımlardır.”

‘Faiz artışı anlaşılan bir rahatsızlığı ortaya çıkardı’

Yaşanan gelişmelerin en önemlisinin, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması olduğuna vurgu yapan Katırcıoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Naci Ağbal’ın kısa süren görev süresince, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile piyasalara güven verilmeye çalışıldı. Bunda başarı da elde edildi. Dolar kuru 8’in üzerindeyken 7,15 lira seviyelerine kadar çekilmişti. Belirsizliğin giderilmesiyle piyasalardan da olumlu işaretler gelmeye başlamıştı. Piyasa beklentilerinin üzerinde yapılan faiz artışı, anlaşılan, bir rahatsızlığı ortaya çıkardı. Sonrasında yapılan açıklamalar piyasanın belirsizliklerinin giderilmesine çare olmadı.”

‘Faizlerin düşürülmesi dövizin artışına neden olacaktır’

Katırcıoğlu, yaşananlar ışığında ekonomide ciddi dalgalanmaların başlayacağını söylemenin yanlış olmayacağını ifade etti.  Kovid-19 salgını döneminde ortaya çıkan ekonomik sıkıntılarda, sorunların sadece arzla ilgili olmadığını, taleple ilgili sorunların da bulunduğu yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Katırcıoğlu, şunları kaydetti:

“Arzla ilgili önlem alıp talebi ihmal ederseniz, verilen kararların beklenen sonuçları yaratamayacağını da görmek zorundasınız. Burada arz artmadı, artan borsa ve döviz kurları oldu. Bu gidiş, iyi bir gidiş değil. Yapılan yanlıştır, belirsizliği gidermek lazımdır. Faizlerin düşürülmesi, piyasada dövizin artışına neden olacaktır. Nisan’ın 15’inden sonra faizlerin düşeceğini gören insanların, şimdiden dövize hücum etmeleri kaçınılmazdır.”

Kaynak: AA/MA