Hepatit B hastalarının sadece yüzde 11’i virüsü taşıdığının farkında

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Türkiye’nin yaklaşık 3,5 milyon hepatit B virüs taşıyıcısı ile dünya üzerindeki orta endemik bölgelerden biri olduğunu bildirdi.

Hepatit B hastalarının sadece yüzde 11’inin hepatit B virüsü taşıdığının farkında olduğuna dikkat çekildi.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tüm dünyada 250 milyon insanı etkileyen ve her yıl 700 bin kişinin ölümüne neden olan, karaciğerde iltihaplanma yaparak siroz ve karaciğer kanserine yol açan viral hepatitlere dikkat çekildi.

Açıklamada, Türkiye’nin yaklaşık 3,5 milyon hepatit B virüs taşıyıcısı ile dünya üzerindeki orta endemik bölgelerden biri olduğunun altı çizildi. Antik çağlardan bugüne, Hepatit B virüsünün insanları enfekte ettiği ve hastalığa neden olduğunun belirtildiği açıklamada, Hipokrat’ın günlük pratiğinde dahi sarılık ile ilgili gözlemlere yer verdiği aktarıldı.

‘Hastaların sadece yüzde 11’i hepatit B virüsü taşıdığının farkında’

Güncel yapılan araştırmalara dair bilgilere atıf yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kanında hepatit B virüsü bulunan bireylerin çoğunda hastalığa ait belirtilerin olmaması, hastalığın uzun süre ile tanı almamasına ve tedavisiz kalmasına yol açmaktadır. Hepatit B hastalarının sadece yüzde 11’i hepatit B virüsü taşıdığının farkında. Erken teşhis edildiğinde hepatit ve hepatit B nedenli komplikasyonlar önlenebilir.”

‘Aşı gibi koruyucu önlemler alınması büyük önem taşıyor’

Açıklamada, hepatit ile mücadelede aşı gibi koruyucu önlemlerin alınmasının, risk gruplarının taranarak belirlenmesinin, değişik toplum katmanlarında ve sağlık çalışanlarında farkındalığın artırılarak hastalığın erken tespiti ve uygun tedavi ile takibinin sağlanmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapıldı.

‘Günde tek doz ilaç tedavisi mümkündür’

Akut veya kronik hepatitin semptom ve bulgularının izlendiği kişilere ve semptomsuz olup HBV enfeksiyonu açısından risk altındaki gruplara tarama yapılmasının önerildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Kronikleşme ihtimali olan bu hastalıkta sonu ölüme varan komplikasyonların önlenmesi için günde tek doz ilaç tedavisi mümkündür. Çok değil, yaklaşık 20 yıl öncesindeki hastalık ile ilgili zorlu tedavilere kıyasla büyük bir aşama kaydedilmiştir.” denildi.

DSÖ tarafından eliminasyon programına alındı

Kontrolü mümkün olan söz konusu hastalığın Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2030 yılı eliminasyon programı kapsamına alındığı kaydedilen açıklamada, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığının “Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı (2018-2023)” kapsamında yeni vaka sayısının azaltılması üzerine çalıştığı hatırlatıldı.

Kaynak: AA