‘Hüseyin Yurtsever’in ölümü kaza değil cinayet’

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platform üyesi Deniz Gider, Yurtsever’in inşaat şantiyesindeki konteynerlerda çıkan yangında hayatını kaybettiği olayın “Kaza değil organize bir cinayet” olduğunu belirtti.

Gider, önlem alınmış olsaydı “yangın büyümez ve işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu” diyerek, sorumluların hesap vermesini istedi.

İnşaat işçisi Hüseyin Yurstever’in İstanbul Ataşehir’de İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde Yapı&Yapı firması konteynerlerinde çıkan yangında hayatını kaybetmesine ilişkin basın açıklaması yapıldı. Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu tarafından şantiye önünde yapılan açıklamaya Yurtesever’in  çalışma arkadaşları da katıldı.

Açıklamaya, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.  “Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor, çalışırken ölmek istemiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Gerekli önlemleri almayan patronlar cezalandırılsın”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Köle değil, işçiyiz, birleşince güçlüyüz”, “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı. 

Açıklamadan önce konuşan HDP’li Piroğlu, iş cinayetlerinin iktidarın politikası olduğunu söyledi. İktidarın bu politikalarına karşı işçilere birlikte mücadele ve dayanışma çağrısı yapan Piroğlu, “Biz kazanacağız patronlar kaybedecek, biz kazanacağız, bu iktidar yıkılacak.” dedi.

‘Binlerce işçi önlenebilir nedenlerle hayatını kaybetti’

Basın açıklamasını Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu üyesi Deniz Gider, okudu. Gider, 1 işçinin hayatını kaybettiği, 5 işçinin yaralandığını olayın işçi sınıfına layık görülen hayatın özeti olduğunu vurguladı. İktidarın patronlardan yana politikasının ülkeyi işçi mezarlığına çevirdiğini belirten Gider, son altı yıl için on binlerce işçinin önlenebilir nedenlerle hayatını kaybettiğine işaret etti.

‘İşçiler sokağa çıkma yasağından muaf bırakıldı’

Bir yandan “evde kal” çağrıları yapılırken diğer yandan işçilerin “çarklar dönecek” denilerek çalıştırıldığını belirten Gider, ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından işçilerin muaf bırakıldıklarını hatırlattı.

‘Önlem alınsaydı işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu’

İşçi güvenliğini maliyet olarak gören aklın cinayetin taşlarını döşediğini ifade eden Gider, çıkan yangın ile ilgili alınmayan önlemleri şu şekilde sıraladı:

“Mesela yangın ve kaçak akım röleleri olsaydı bu yangın olmayacaktı. Şantiyelerde acil bir durum anında uyarı sistemi olsaydı ve itfaiye gelene kadar müdahale edilmesi için standartlara uygun yangın söndürücüleri olsaydı müdahale edilir ve yangın büyümezdi. Yatak sayısı 200’ü geçen yerlerde yağmurlama (sprinkler) sistemi (yangını söndürmek, soğutmayı sağlamak ve gelişen yangını itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacı ile kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistem) bulunsaydı yangın büyümez ve işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu.”

‘Yaşanan olay organize bir cinayettir’

Önlemleri denetleyen kurumların işlerini yapmadığına vurgu yapan Gider, bu kurumların işçilerin hayatını değil, patronların çıkarlarını korumakla yükümlü gören bir iktidarın yönetiminde olduğunu belirtti. “Yaşanan olay bir kaza değil adıyla sanıyla organize bir cinayet olduğu ortadadır.” diyen Gider, sorumluların hesap vermesini istedi.

MA – İSTANBUL