İdlib’le ilgili sosyal medya paylaşımları hakkında soruşturma

HABER MERKEZİ – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İdlib’de görev yapan Türk askerlerine yönelik saldırıya ilişkin gerçek dışı ve provokatif sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Suriye’nin İdlib şehrinde gerçekleştirilen menfur saldırı sonucu şehit edilen askerlere ait olduğu yönünde sosyal medya üzerinden provokatif amaçlı ve gerçeğe aykırı olarak yayımlanan video, resim ve paylaşımlar hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ‘kanunlara uymamaya tahrik’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından re’sen soruşturma başlatıldığı” bildirildi. 

‘Suç unsuru olmayan paylaşımlar nedeniyle halka gözdağı kabul edilemez’

Bilgisayar Mühendisleri Odası da internet erişiminin kısıtlanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Daha önce her kritik olayda olduğu gibi bu olayda da devleti yönetenler, kendi sorumluluğunu üstlenmek yerine, Twitter, Facebook, Whatsapp gibi önemli sosyal medya platformlarına erişimi yavaşlatmayı, eleştirel görüş bildirilen hesaplar konusunda yasal işlem başlatıldığını basın yoluyla duyurmayı tercih etmiştir. Suç unsuru içermeyen eleştiri niteliğinde olan paylaşımlar nedeniyle halka gözdağı vermek, korku ortamı yaratmak özgür ve demokratik bir ülkede kabul edilemez. Devleti yönetenleri daha fazla can kaybı yaşanmaması için acilen gerekli tedbirleri almaya ve Suriye savaşına son vermeye çağırıyoruz” denildi.